Bezpieczne inwestowanie

0
1330
Bezpieczne inwestowanie

Czy bezpieczne inwestowanie pieniędzy jest możliwe? Z każdej strony przecież słyszymy o różnych kryzysach na rynkach finansowych, gdy ludzie tracili całe swoje majątki. Zewsząd wszyscy nas ostrzegają przed niepewnymi inwestycjami na giełdzie czy też przed kupnem niestabilnych kryptowalut. Wśród niektórych ludzi wciąż żywy jest pogląd, że najbezpieczniejszym miejscem dla naszych pieniędzy będzie szafa w pokoju, skarpeta lub w najbardziej ekstremalnym przypadku zwykłe konto w banku. Okazuje się, że bezpieczne inwestowanie pieniędzy jest możliwe. Gdy pieniądze nie pracują to bardzo szybko tracą na wartości. Korzystając z kilku podstawowych zasad związanych z inwestowaniem jesteśmy w stanie sporo zarobić, a na pewno nie stracić.

Bezpieczne inwestowanie – Podstawowe zasady

Aby inwestując nie stracić wszystkich posiadanych środków powinniśmy przede wszystkim sprawdzać wszelkie opłaty i prowizje ciążące na danym instrumencie finansowym oraz nie powinniśmy inwestować pożyczonych pieniędzy. Również musi się wstrzymywać od podejmowania pochopnych decyzji.

Nigdy nie inwestuj pożyczonych pieniędzy

Nigdy nie inwestuj pożyczonych pieniędzyPrzede wszystkim pamiętajmy o tym, aby na inwestycje przeznaczać tylko wolne środki. Nigdy nie zaciągajmy kredytów ani pożyczek po to aby pożyczone pieniądze zainwestować. Oprocentowanie takich pieniędzy jest zbyt duże w stosunku do spodziewanych zysków z inwestycji, przez co nic nie zarobimy a najpewniej jeszcze sporo stracimy. A kredyt i tak trzeba będzie spłacić. Jeśli mamy już jakieś zobowiązania finansowe to również pieniędzy przeznaczonych na spłatę rat nie lokujmy w różnego rodzaju inwestycjach. Inwestowanie możliwe jest tylko w przypadku środków, które możemy bez żadnych konsekwencji zamrozić na określony okres czasu.

Dokładnie sprawdź wszystkie opłaty i prowizje

Zanim zaczniesz inwestować sprawdź również dokładnie wszelkie opłaty i prowizje związane z daną inwestycją. Jeśli jest to lokata bankowa to należy sprawdzić czy są naliczane jakiekolwiek dodatkowe opłaty, na przykład za wypłatę środków lub otwarcie samej lokaty. Jeśli jest to inwestycja na giełdzie to warto sprawdzić jakiej wysokości jest prowizja pobierana za każdą transakcję. Istotna jest również wysokość podatku od ewentualnych zysków. W przypadku inwestowania większych sum pieniędzy nie ma to aż takiego znaczenia. Jeśli jednak zamierzamy zainwestować mniejszą kwotę to może się okazać, że opłaty, prowizje oraz podatek pochłoną większą część zysków.

Nie podejmuj pochopnych decyzji

Podczas inwestowania zarówno małych jak i dużych kwot niezwykle ważne jest opanowanie. Nie warto podejmować pochopnych decyzji pod wpływem impulsu. Każda inwestycja powinna być dokładnie przemyślana, chodzi w końcu o nasze pieniądze. Wszystkie wydatki związane z inwestycjami najlepiej jest podeprzeć godzinami spędzonymi na analizie danej inwestycji oraz zapoznaniu się z artykułami na ten temat w internecie.

Inwestowanie w lokaty bankowe

Inwestowanie w lokaty bankoweInwestowanie na lokacie można uznać za najbezpieczniejszy sposób na pomnożenie środków pieniężnych. Mało prawdopodobny jest taki obrót sytuacji, który spowodowałby bankructwo banku i tym samym utratę naszych zainwestowanych środków. Jeśli o to chodzi o to możemy być spokojni. Niestety, wraz ze wzrostem bezpieczeństwa idzie mniejszy zarobek. Dlatego inwestując na tradycyjnych lokatach możemy zarobić jedynie kilka procent w skali roku. Jeśli inwestujemy więc niewielką kwotę pieniędzy to taka inwestycja może okazać się jedynie stratą czasu. Jeśli liczymy na większe zyski to powinniśmy się rozglądnąć za innymi sposobami an inwestycję gotówki.

Obligacje państwowe

Bezpiecznym sposobem na inwestowanie pieniędzy są również obligacje państwowe. Bankructwo kraju jest podobnie abstrakcyjne jak upadek banku, dlatego możemy ze spokojem skupować obligacje państwowe, które za jakiś czas zostaną odkupione, oczywiście z zyskiem. Oczywiście nie musimy się ograniczać do wykupywania obligacji polskich. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed kupnem dowolnego kraju na świecie.

Bezpieczne inwestowanie – Podsumowanie

Jak widać, przy zachowaniu kilku zasad możliwe jest bezpieczne lokowanie środków. Jeśli nie interesują nas szybkie i ryzykowne zysk, lecz zależy nam na spokoju i bezpiecznym przechowywaniu środków z dala od groźby inflacji to z pewnością powinniśmy się zainteresować ofertami lokat bankowych oraz obligacjami państwowymi. Zyski będą co prawda znikome ale jest to dobry sposób na zarobienie pieniędzy pod większe inwestycje w przyszłości, gdy będziemy sobie mogli pozwolić na większe ryzyko. Każda lokata kapitału, nawet ta z najmniejszym zyskiem, będzie lepsza niż niepracująca gotówka leżąca odłogiem na tradycyjnym, nieoprocentowanym koncie bankowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here