Biznes franczyzowy – czy warto w niego zainwestować?

0
467
Biznes franczyzowy

Budowanie własnej firmy zupełnie od podstaw często wymaga wielu wysiłków, samozaparcia, dobrego biznesplanu, kalkulacji na rynku, przewidywania trendów w przyszłości. Wiele biznesów, które powstały lata temu dzisiaj należą już do przeszłości, bowiem nie wytrzymały próby czasu. Z kolei inne prężnie działają od kilkudziesięciu lat, radzą sobie świetnie, wciąż rozwijając markę. Z czego wynika ta zależność różnic? No właśnie z umiejętności dopasowywania się do oczekiwań rynku, a co więcej kreowanie nowych trendów, wizjonerstwo które sprawią, że urzeczeni, przekonani konsumenci będą chcieli korzystać z naszych usług czy kupować produkty właśnie w tym miejscu. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli zgromadziliśmy kapitał, który możemy przeznaczyć na otwarcie własnej działalności, to wcale nie musimy zaczynać od zera.

Co możemy zyskać dzięki biznesowi opartemu o model franczyzy – dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Z pomocą przychodzi nam tutaj model franczyzy. Na czym polega franczyza? Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko niepowodzenia na rynku, nie chcemy przebijać się z zupełnie nową marką, chcemy zbierać doświadczenia w prowadzeniu tego rodzaju działalności, wówczas możemy założyć własny, prywatny biznes, ale pod szyldem innej, popularnej marki. Dzięki temu produkty, które oferuje konkretna firma możemy sami sprzedawać, nie martwiąc się o reklamę i konkurencję rynkową. Im bardziej popularne w naszym kraju są usługi czy produkty konkretnej marki, tym też nasze zarobki będą większe. Dzięki temu także dostaniemy już na początku wszystkie wytyczne, specjalistyczną wiedzę, którą firma wypracowała latami. To pozwoli nam już na samym starcie uniknąć wszelkich niepożądanych, ewentualnych skutków, z którymi muszą zmagać się wchodzący na rynek.

Z jakimi wadami musimy się liczyć, jeśli chcemy prowadzić sklep lub restaurację franczyzową?

Oczywiście trzeba pamiętać także o tym, że nie jest to biznes bez wad. Z racji tego, że działamy pod cudzą marką, to musimy liczyć się z faktem, że będziemy musieli w ramach podpisanej umowy, odprowadzać konkretny procent na rzecz założycielskiej firmy. Innym aspektem, o którym warto pamiętać, że nawet jeśli jesteśmy kreatywni w biznesie, to w przypadku modelu firmy franczyzowej nie będziemy mogli pozwolić sobie na wolną rękę. Wszystko w firmie – wystrój, towar, rodzaj ekspozycji, to wytyczne, które są zaplanowane od góry. Dzięki temu niezależnie od tego w jakim kraju pójdziemy do sklepu dokładnie tej samej marki, to ekspozycja ich będzie wyglądać niemal identycznie. Podobnie jest z restauracjami działającymi na zasadzie franczyzy. Niezależnie w jakim miejscu na mapie świata trafimy do sieci tej samej restauracji to jedzenie będzie smakować tam identycznie lub bardzo podobnie. Dlatego też jeśli dysponujemy finansami, które chcemy zainwestować w miejsce przynoszące nam pewny zysk, to właśnie tego rodzaju model prowadzenia działalności gospodarczej może okazać się dla nas strzałem w dziesiątkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here