Czy w 2022 będziemy mieć problemy z bezrobociem?

0
573
praca

Chyba każdy z nas boi się trafić na bezrobocie. O ile jeszcze mieszkamy i żyjemy sami, a ponadto mamy pewne oszczędności (tzw. poduszkę finansową), wizja utraty stałej posady nie musi być dla nas aż tak przerażająca, ale jeśli weszliśmy w rolę głowy rodziny i mamy na utrzymaniu siebie oraz swoje dzieci czy współmałżonka, na pewno zależy nam na pewnej stabilizacji zawodowej i zarazem stabilizacji finansowej. A życie bywa niestety nieprzewidywalne. Z tego względu powinniśmy zainteresować się tym, jak ma wyglądać rynek pracy 2022, by sytuacja na tym rynku nadmiernie nas nie zaskoczyła, a przynajmniej nie zaskoczyła nas w ten negatywny sposób. To, że teraz mamy ciepłą posadkę, nie znaczy wcale, że tak już będzie zawsze. A lepiej zawczasu przygotować się na różne ewentualne sytuacje, niżeli później zostać przez nie zaskoczonym i musieć na szybko jakoś sobie z nimi poradzić.

Prognozy na ostatnie lata nie były zbyt przychylne. W pewnym momencie, w ciągu ostatnich dwóch lat, niemalże wszyscy obawiali się utraty pracy, słysząc zewsząd, że co i rusz ludzie byli zwalniani z różnych firm. Winą za te nieprzychylne zmiany obarczyliśmy pandemię. No i rzeczywiście to rozprzestrzenienie się koronawirusa zmusiło rząd do wprowadzenia częściowego lockdownu, który z kolei doprowadził do upadku licznych firm, a zwłaszcza lokali usługowych, czyli m.in. salonów fryzjerskich czy gabinetów kosmetycznych. Osoby, które były zatrudniane w tych placówkach, wraz z ich upadkiem straciły pracę, jednakże teraz nasze życie powoli wraca już do normy, więc miejsca dawnych gabinetów i salonów są zajmowane przez nowe biznesy. A ma być pod tym względem tylko lepiej. W jakimś stopniu zdołaliśmy poradzić sobie z pandemią, a też koronawirus osłabł i przestał być dla ludzi aż tak szkodliwy, dzięki czemu rząd nie musi już podejmować aż tak drastycznych kroków, które rzeczywiście mogłyby mieć realny wpływ na wzrost poziomu bezrobocia w społeczeństwie.

Zobacz też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kogo-czeka-zmiana-pracy-w-2022-roku-a-gdzie-pensje-wzrosna-najwyzej-Sprawdzamy-8198164.html

Praca w Polsce

Jeżeli natomiast spojrzymy na różne wykresy, będziemy zaskoczeni tym, że pomimo zaistniałych sytuacji poziom bezrobocia w Polsce wyraźnie spadł właśnie na koniec 2021 roku. Firmy i przedsiębiorstwa poradziły sobie z pandemią. Początkowo ten cały lockdown był dla wszystkich pewnego rodzaju szokiem, ale gdy tylko sytuacja delikatnie się ustabilizowała, firmy zaczęły szukać nowych sposobów na zarabianie pieniędzy, jednocześnie szukając nowych pracowników i w ten sposób zapewniając ludziom nowe miejsca pracy. Niektóre stanowiska uległy jednak całkowitej destrukcji. Wystarczy spojrzeć na to, kogo czeka zmiana pracy w 2022 roku, aby zauważyć, że z powodu pandemii pewne zawody dosłownie przestały istnieć. A może nawet nie zawody, co konkretne miejsca pracy. Dobrym przykładem będą tutaj różnego rodzaju placówki sprzedażowe. Ludzie tak bardzo przywykli do robienia zakupów online, że całkowicie zrezygnowali z odwiedzania sklepów stacjonarnych. Niektóre stacjonarne punkty z tego powodu całkowicie się zamknęły, jednakże w ramach alternatywy zaczęły sprzedawać produkty online, a jako że popularność internetowych sklepów tylko rośnie i one też muszą być przez kogoś obsługiwane, to właśnie w takich miejscach opłaca się szukać teraz zatrudnienia.

Patrząc na pewne prognozy przygotowywane przez ekspertów, widzi się również, że w kolejnych miesiącach ma dojść do dalszego spadku poziomu bezrobocia. Osób bezrobotnych ma być po prostu coraz mniej. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że problem bezrobocia w ogóle nie będzie istnieć, ale dobrze jest już wtedy, gdy ten problem nie jest aż tak poważny, a stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie jakichś pięciu procent i nie wzrasta. Do tego ma dojść właśnie pod koniec przyszłego roku. Przewidywania są takie, że mniej więcej na koniec 2022 roku poziom bezrobocia zmieści się w przedziale 5-5,1%. Tak korzystna sytuacja nie będzie jednak tyczyć się całej Polski. Trzeba to mieć na uwadze, że wyliczona stopa bezrobocia jest tylko średnią, która potrafi poważnie przekłamywać pewne informacje. W Warszawie bezrobocie praktycznie nie istnieje, ale już na wschodzie Polski, głównie w tych mniejszych miejscowościach i na wsiach osób bezrobotnych jest całe mnóstwo i nie wygląda na to, by w przyszłości miały one jakieś lepsze perspektywy. Problem bezrobocia wciąż więc istnieje. Nie należy zamiatać go pod dywan tylko dlatego, że ogółem nie jest on aż tak poważny jak dawniej.

Każdy, kto natomiast w chwili obecnej znajduje się na bezrobociu albo przypuszcza, że na tym bezrobociu może się znaleźć, powinien zastanowić się nad tym, co mógłby zrobić, by swoją sytuację jakoś poprawić. Zawsze może być lepiej. To nie jest tak, że tylko osoby wykształcone czy jakoś szczególnie utalentowane mogą liczyć na zarabianie godnych pieniędzy. Gdzie pensje wzrosną najwyżej w najbliższych latach? Nie tylko w branży IT, ale też i… w branży budowlanej! To dobra wiadomość dla wszystkich młodych mężczyzn, którzy lubią zajmować się takimi sprawami. Budowlanka jest tą dziedziną, którą zdecydowanie warto się zająć, bo ekspertów budowlanych już w najbliższych latach będzie nam wyraźnie brakować, więc to oni będą zarabiać najwięcej.

Najlepsze oferty pracy w opiece Niemcy znajdziesz tutaj: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here