Dotacja dla nowych firm

3
1843
dotacja dla nowych firm

Prowadzanie własnej działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z ryzykiem biznesowym ale również wymaga ponoszenia pewnych stałych opłat, nawet wtedy kiedy firma nie przynosi zysków. Na dodatek aby móc w ogóle rozkręcić biznes trzeba najpierw zakupić niezbędne narzędzia. W jednym przypadku będą to specjalistyczne maszyny, w innym sprzęt komputerowy. Można śmiało stwierdzić, że w Polsce początkujący przedsiębiorcy nie mają lekko. Na szczęście istnieje dobrze rozwinięty system dotacji będący wsparciem dla nowych przedsięwzięć. Dotacja dla nowych firm to instrument, który znacznie ułatwia stawianie pierwszych kroków świeżo upieczonym przedsiębiorcom. W tym artykule postaramy się przedstawić wam skąd i w jaki sposób można otrzymać dotacje na rozkręcenie własnej firmy.

Dotacja dla nowych firm z Urzędu Pracy

W pierwszej kolejności omówimy dotację na jaką możemy liczyć w Urzędzie Pracy. Instytucja ta otrzymuje comiesięczne wpływy z Funduszu Pracy, który z kolei zasilają swoimi składkami wszyscy zatrudnieni lub prowadzący firmy. Celem głównym Urzędu Pracy jest przede wszystkim walka z bezrobociem a dotacja dla nowych firm mieści się właśnie w ramach tej działalności. Każdy bezrobotny zakładający firmę przestaje być obciążeniem dla państwa a na dodatek wpłaca część wypracowanych pieniędzy na Fundusz Pracy.

Dotacja jest formą bezzwrotnego wsparcia o ile swoją działalność utrzymasz przez 12 miesięcy. Jeśli wcześniej zawiesisz działalność albo całkowicie rozwiążesz firmę będziesz musiał zwrócić otrzymaną dotację. Jej wysokość zmienia się każdego roku, bowiem uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia. Zazwyczaj można liczyć na wsparcie w wysokości od ok 15 000 do 24 000 zł.

Wsparcie ze środków unijnych

Jako początkujący przedsiębiorca możesz również starać się o wsparcie z Unii Europejskiej. Zwykle przybiera ono dwie formy: dotacji lub pożyczki. Dotacja dla nowych firm ze środków unijnych. Musisz pilnować okresu kiedy odbywa się nabór chętnych na unijne dotacje. Zwykle okres ten trwa miesiąc i wyznaczany jest różnie, w zależności od województwa. Jeśli nie zdarzysz w tym czasie złożyć podania szanse na dofinansowanie przepadną. Ponownie będziesz mógł się ubiegać o dotacje dopiero za rok. Największe szanse na uzyskanie pomocy mają osoby, których sytuacja na rynku pracy jest najgorsza: pogrążeni w długotrwałym bezrobociu, mieszkańcy wsi, matki powracające po urlopach wychowawczych czy też osoby bardzo młode oraz te u schyłki swoich lat produkcyjnych.

Ile można dostać od UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Maksymalnie 40 000 zł. Tak jak w przypadku dotacji z Urzędu Pracy wsparcie to jest bezzwrotne o ile utrzymamy swoją firmę na rynku przynajmniej przez 12 miesięcy. W niektórych przypadkach – w zależności od tego z jakiego programu pomocowego korzystamy – wymagany jest wkład własny wysokości od 15 do 50%.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here