Dotacja z PUP

3
2156
Dotacja z pup

Masz dosyć pracy na etacie i marzy Ci się prowadzenie własnej działalności? Musisz zdawać sobie sprawę z ogromnego ryzyka. Jeśli nie masz odpowiedniego zaplecza w postaci pomysłu, strategii oraz własnych chęci to lepiej odpuść. Gdy jesteś jednak pewny swojego pomysłu na biznes wiesz, że wypali to nie wahaj się. Ryzyko zawsze istnieje, ale bez ryzyka nie ma zabawy jak to mówią. Zanim jednak pobiegniesz do urzędu miasta lub urzędu gminy najpierw dokładnie przemyśl sposób finansowania przedsiębiorstwa. Warto zainteresować się dotacjami dostępnymi w Pup-ie. Co należy zrobić by dotacja z Pup trafiła właśnie do nas?

Dotacja z PUP – Jakie warunki?

Trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Po pierwsze należy posiadać status osoby bezrobotnej. W tym celu należy zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy. O dotacje mogą starać się te osoby, które statusem osoby bezrobotnej posługują się co najmniej trzy miesiące. O dotacje z PUP nie mogą jednak wnioskować studenci studiów stacjonarnych. Kolejnym wymogiem jest nieprowadzenie działalności gospodarczej przez okres 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Ważne są również inne wymagania. W ciągu roku poprzedzające złożenie wniosku osoba bezrobotna nie mogła odmówić uczestnictwa w stażu, nie mogła odmówić podjęcia innej pracy lub uczestnictwa w przygotowaniu zawodowym. Osoba starająca się o dotacje z PUP nie może być również karana za przestępstwa gospodarcze. Kolejna ważna rzecz dotyczy tego czy w ciągu ostatnich 5 lat wnioskodawca nie prowadził innej działalności, na którą otrzymał dofinansowanie.

Ile i kiedy?

Potencjalnych wnioskodawców interesuje z pewnością to ile trzeba czekać na to, aż wniosek zostanie zaakceptowany. Jeśli mamy trochę szczęścia akceptacja wniosku zajmuje zaledwie 30 dni. Najczęściej jednak ten okres trwa zdecydowanie dłużej bo nawet 3 miesiące. Przez ten czasu Urząd, w którym składaliśmy wniosek bada czy pod względem merytorycznym i formalnym jest on zgodny z wszelkimi wymogami. Najczęściej więc będziemy musieli czekać nieco dłużej. Warto również słów kilka powiedzieć na temat samej kwoty dotacji. Niestety nie możemy podać jednej uniwersalnej kwoty. Wszystko zależy od zasobów finansowych danego Urzędu Pracy. W największych miastach na rozpoczęcie działalności otrzymać można nawet 25 tys. zł. Najczęściej jednak kwota ta wynosi około 10 tys. zł.

Do wniosku powinien być również dołączony dość szczegółowy biznesplan. Dzięki temu szanse na otrzymanie pieniędzy są jeszcze większe. Zresztą dla samego wnioskodawcy dysponowanie odpowiednim biznesplanem ułatwi prowadzenie przedsiębiorstwa. Trzeba jednak wspomnieć, że biznesplan nie jest obowiązkowy. Jeśli jednak zostanie dołączony do wniosku szanse na otrzymanie dotacji będą o wiele większe. Jeśli tylko spełniamy określone warunki o dotację z urzędu dobrze jest się starać. Z całą pewności pieniądze na starcie działalności się przydadzą. Za ich pomocą można kupić niezbędny sprzęt czy zareklamować samą firmę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here