Dział spadku

0
1678

Jedną z gałęzi prawa cywilnego jest prawo spadkowe, które reguluje przejście praw oraz obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Najprościej mówiąc spadek to coś co otrzymujemy/dziedziczymy w momencie śmierci spadkodawcy. Jednym z ważnych pojęć na drodze do otrzymania spadku jest dział spadku.

Co to jest dział spadku?

Dział spadku zajmuje się określeniem i oszacowaniem wartości całego spadku, a następnie podziałem na wszystkich jego spadkobierców. Zatem jest on bardzo istotny w momencie dziedziczenia większej ilości osób. Podział takiego spadku liczy się tylko w tym pozytywnym sensie, a więc zliczane i dzielone są tylko aktywa. Wszelkie długi jakie pozostawione są przez spadkodawce nie są wliczane w dziale spadku. Nie ma możliwości podziału długów, tak więc wszyscy spadkobiercy są odpowiedzialni za zadłużenia po równo do momentu podziału spadku. Gdy dokona się jednak podział majątku, zadłużenia są spłacane równomiernie do otrzymanego spadku.

Kiedy możemy dokonać działu spadku?

Należy pamiętać, że nie ma takiego obowiązku dokonywać działu spadku. Nie ulega on również przedawnieniu. Może być on dokonany na drodze umowy lub na drodze sądowej.

Dział spadku na drodze umowy wymaga zgodności wszystkich spadkobierców. Ważne jest aby wszyscy spadkobiercy wyrazili zgodę na podział oraz rozumieli potrzebę działu spadku. Jeśli jednak nie ma możliwości dojścia do porozumienia wszystkich spadkobierców, taki dział spadku trafia na drogę sądową. Aby dokonać podziału spadku na drodze sądowej należy złożyć odpowiedni wniosek. Postępowanie nie ma charakteru procesowego. Wniosek do sądu może złożyć: spadkobierca lub nabywcy udziału w spadku.

Szukając pomocy dotyczącej działu spadku, możemy się natknąć na kancelarie prawnicze, które mają w swoim gronie specjalistów od prawa spadkowego. Należy się udać do profesjonalistów i specjalistów, którzy oferują swoją wiedzę i pomoc. Mimo iż sprawy spadkowe nie ulegają przedawnieniu, należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą ulec pewnym ograniczeniom.

Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę: Dział spadku

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here