Działalność regulowana – czym jest i jakie są jej zasady? 

0
2213
działalność regulowana

Nie każdą działalność gospodarczą możemy swobodnie prowadzić w naszym kraju. Na niektóre rodzaje działalności potrzebna jest zgoda od urzędu. Może być to organ taki jak ministerstwo czy gmina. Działalność regulowana jest jedną z trzech możliwych form takiej zgody. Czy rozpoczynając swój biznes musimy prosić urzędników o zgodę? Jakie są przykłady działalności regulowanej? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/dzialalnosc-regulowana/ 

Jakie zasady kierują taką formą reglamentacji działalności gospodarczej?

Działalność regulowana jest to najprostsza forma reglamentacji działalności gospodarczej w Polsce.

Przedsiębiorca, który ma zamiar prowadzenia takiej firmy musi– poza złożeniem wniosku – spełniać warunki określone w przepisach. W innym przypadku nie zostanie on wpisany do rejestru działalności regulowanej. 

Rejestr działalności regulowanej

Rejestr działalności regulowanej prowadzony jest przez różnego rodzaju urzędy. Są one ogólnodostępne dla wszyskich zainteresowanych.

Baza ta zawiera informacje, które dotyczą firmy. Są to numer NIP, a także inne dane ujawnione na wniosek organu.

Biznes, który masz zamiar prowadzić wymaga wpisu do rejestru. Zanim złożysz wniosek do urzędu musisz formalnie przedsiębiorcą zostać poprzez rejestrację we wpisie CEIDG lub KRS.

Wniosek – dodatkowe informacje 

Do wniosku musimy dołączyć oświadczenie dotyczące spełniania warunków wymaganych prawem do wykonywania wybranego rodzaju działalności.

W momencie kiedy jesteśmy przedsiębiorcą, który podlega wpisowi (CEIDG), musimy złożyć  go również w urzędzie gminy, wskazując organ prowadzący rejestr działalności regulowanej.

W przypadku zaprzestania wykonywania działalności regulowanej musimy złożyć odpowiedni wniosek dotyczący wykreślenia nas z rejestru. Jest to możliwe do wykonania w urzędzie, który nas rejestrował. 

Kiedy chcemy jednak w ogóle zamknąć naszą działalność, wystarczy, że wyrejestrujemy ją z w CEIDG lub z KRS.

Działalność regulowana przykłady

Przykładami działalności regulowanej są działalności, które wymagają uzyskania odpowiedniego zezwolenia są:

  • przechowywanie dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania – rejestr prowadzi marszałek województwa,
  • usługi detektywistyczne – rejestr prowadzi minister właściwy do spraw wewnętrznych,
  • prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, grupowej praktyki lekarskiej – rejestr prowadzi okręgowa rada lekarska,
  • prowadzenie indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych, indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych albo grupowej praktyki pielęgniarek – rejestr prowadzi Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych,
  • wyrób i rozlew wyrobów winiarskich, wyrób lub rozlew napojów spirytusowych – rejestr prowadzi minister właściwy do spraw rynków rolnych,

Zobacz też: http://bazanet.pl/prowadzenie-dzialalnosci-gospodarczej-zezwolenie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here