Inwestowanie w kapitał ludzki

0
1769
Inwestowanie w kapitał ludzki

Firma, która odnosi sukces to tak na prawdę zegar, którego tryby myszą działać dokładnie. Aby jednak to miało miejsce tryby te powinny być dobrze naoliwione. Trybami tymi są po prostu ludzie. Tak przynajmniej często opisuje się pracowników korporacji. W współczesnym wyścigu szczurów nie bierze się jeńców, każdy tryb chce mieć większy wpływ na mechanizm od pozostałych. Skupianie się na tym może grozić awarią. Nie liczy się tak na prawdę kto ile nadgodzin wyrobi, kto komu podłoży nogę czy kto bardziej podlizuje się szefowi. Aby każdy trybik był dobrze naoliwiony należy zadbać o każdy z osobna. Sposobem na to jest inwestowanie w kapitał ludzki.

Inwestowanie w kapitał ludzki

Inwestowanie w kapitał ludzkiMożna w tym miejscu powiedzieć, że to przecież drogie, nie wiadomo jak się za to zabrać, pracownik może się wyedukować i uciec z firmy gdzieś wyżej etc… Te obawy są oczywiście uzasadnione, jednak aby pracownik pracował wydajnie musi posiadać wiedzę merytoryczną. Klikanie kopiuj i wklej i tworzenie tabelek od ósmej do szesnastej będąc wklejonym w fotel nie przyniesie firmie zysku. Wiadomo, że korporacje piłują w ludziach samodzielne myślenie bo to przecież dla pracownika takie wygodne. Ale skoro ktoś zajmuje się danym zagadnieniem to powinien się na tym znać i podążać tą drogą. Jeśli pracownik zostanie wyszkolony, będzie wdzięczny. I fakt, może uciec. Ale jeśli żadna się o jego środowisko pracy, da mu się profity i dobrze będzie się go traktować to nie ucieknie. Powód jest jeden. Ludzki mózg nie przepada za zmianami. Człowiek lubi stabilizację a już w szczególności tą finansową. Mało kto będzie chciał zaryzykować zmianę pracy jeśli w obecnej będzie mu dobrze. Nawet mimo innych warunków finansowych osoba taka nie wie ile tam popracuje i jak będzie traktowana.

Pracodawca może inwestować w swoich pracowników w różny sposób

Będą to tak zwani coache, szkolenia, wyjazdy integracyjne, wspólne eventy. Jeśli chodzi o coachów to jest to zagadnienie dość kontrowersyjne. Ludzie często nabijają się z nich i ich sztuczności. Coachowie często motywują wytartymi tekstami i można odnieść wrażenie, że sami w to nie wierzą. Ludzie sądzą, że to praca marzeń, która jest lekka i polega na gadaniu. Pracownicy zaś traktują czas z coachem jedynie jako okazję do zarabiania tak na prawdę przy nic nie robieniu. Sesja coachingowa trwa, nie trzeba nic pisać a coach motywuje. Jednak coachowie są często myleni z motywatorami. Prawdziwy coach powinien przeprowadzić wywiad z osobą i przypomina to sesję terapeutyczną. Coach wynajduje słabości, dociera do ich przyczyn i próbuje naprowadzić interesanta na ich rozwiązanie. Coach powinien mieć wiedzę w danej kategorii i z niej przeprowadzać szkolenia. Niestety korporacyjna rzeczywistość jest zupełnie inna i nawet coachowie idą na łatwiznę.
Innym sposobem dla wzbogacenia swojej kadry jest zadbanie o ich wiedzę merytoryczną. Szkolenia z zakresu obowiązków pracownika z pewnością poszerzą jego kompetencje, sprawią, że stanie się bardziej atrakcyjnym pracownikiem i przede wszystkim zmotywuje go to na ścieżce swojej kariery w firmie.

Wyjazdy integracyjne czy eventy to również inwestycja w kapitał ludzki

Wyjazdy integracyjne czy eventy to również inwestycja w kapitał ludzkiLudzie podczas takich wyjazdów po prostu nawiązują znajomości z kolegami, którzy pracują na innych piętrach. Skutkuje to pozytywną atmosferą w pracy.
Wyjazdy takie są często miejscem gdzie tak na prawdę po za spędzaniem czasu na paintballa czy quadach dochodzi do spotkań towarzyskich przy alkoholu. W takich sytuacjach puszczają wszelkie napięcia i niedopowiedzenia. Ludzie poznają siebie od mniej formalnej strony i mają okazje do poznania swoich prawdziwych twarzy.

Pojawia się jednak pytanie czy to kosztowne? Z pewnością tak. Jest to jednak inwestycja w kapitał ludzki. Jak sama nazwa wskazuje polega to na wkładaniu pieniędzy w rozwój. Każda inwestycja odpowiednio przeprowadzona ma szansę się zwrócić. Stopą zwrotu tutaj jest ciężka do ocenienia. Wiele zależy od samego pracownika i energii z jaką podchodzi do obowiązków. Z pewnością pracownik doceniany będzie miał więcej chęci do pracy i wstając rano nie będzie myślał, że idzie do pracy za karę. Mimo, że wizja wstawania rano i pracowania dla dobra firmy nie każdemu wydaje się dobrym scenariuszem to przecież ten czas może zostać spędzony pożytecznie.

Jakie błędy popełniają pracodawcy?

Najgorszym błędem pracodawców jest niedowartościowanie inwestowania w kapitał ludzki pod wymienionymi względami. Za to bardzo często pracodawcy poszukują już bardzo doświadczonych pracowników, którzy często nie istnieją. Daje się HR zadania związane z rekrutacją, podając warunki zatrudnienia nie pokrywające się z realiami. Wymaga się często trzyletniego lub przynajmniej rocznego doświadczenia w danym zawodzie. Ale proponuje się przy tym takie stawki, że rekruci przecierają oczy ze zdumienia. Z tym zjawiskiem często borykają się inżynierowie, którzy przecież nawet za granicą uchodzą za świetnych specjalistów. Nic zatem dziwnego, że wyjeżdżają oni za chlebem na zachód. Dostają tam wiele większe pensje a są lepiej traktowani. Firmę tworzą ludzie a nie tabelki i to na nich należy się skupiać.

oferta na kompleksowy marketing internetowy w carted - więcej o firmie

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here