Inwestowanie w kontrakty terminowe

0
942
Inwestowanie w kontrakty terminowe

Inwestowanie w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób przeznacza swoje oszczędności kupując różnego rodzaju aktywa, licząc, że znajdą złoty środek na łatwe dorobienie się milionów. Niestety, bez odpowiedniej wiedzy, przygotowania mentalnego, tak się nie stanie.

Jednym z przykładów na dochód pasywny jest oczywiście lokata bankowa

Tutaj zwrot jest bardzo mały. Nie mając dużego kapitału własnego, nie ma co liczyć na zyski. Zwrot roczny to 1-2 %, co jest abstrakcyjnym zarobkiem.

Inwestując przykładowo w nieruchomości, każdy musi się nastawić na cierpliwość i zwrot do maksymalnie dziesięciu procent rocznie, co dla wielu jest zbyt małym zyskiem. Ponadto trzeba liczyć się z bardzo dużym kapitałem początkowym, którego większość nie posiada. Aby wziąć kredyt hipoteczny należy mieć aż 20 % inwestycji na start. Dla wielu jest to za wysoka półka.

Kolejnym przykładem jest kupowanie akcji na giełdzie

Kolejnym przykładem jest kupowanie akcji na giełdzieJednak bez odpowiedniej analizy fundamentalnej i technicznej, nawet na hossie nie przyniesie to zysków. Na rynku sytuacja zmienia się diametralnie. Dzisiaj idzie „w górę”, a jutro cena może spaść nawet o kilkadziesiąt procent.

Warren Buffett mówi, aby stabilnie odkładać z wypłaty jakiś procent pieniędzy i kupować systematycznie na przykład indeksy giełdowe. Średnie zyski wynoszą ok. 10 %, jednak stabilnie i przede wszystkich systematycznie dokładając do inwestycji może się uzbierać niezła emerytura. Jest to najłatwiejszy sposób oszczędzania i liczenia na zyski, ponieważ patrząc lata wstecz, indeksy systematycznie rosną. Nawet jak jest załamanie rynkowe, to prędzej czy później wrócą one na szczyt i będą kontynuowały wzrosty.

Aby zacząć samodzielnie inwestować, należy założyć konto u brokera, bądź powierzyć swoje fundusze instytucji, która zacznie robić to za nas. Początki są zawsze najtrudniejsze. Panuje stereotyp, że aby być inwestorem należy posiadać dużo pieniędzy. Tymczasem, większość osób jest w stanie odłożyć znacznie mniejsze sumy.

Mało komu udaje się z małych oszczędności zrobić szybko duży majątek

Małe pieniądze to także małe zyski. Z kilku powodów warto jednak zacząć inwestować już teraz, nie czekając, aż oszczędności urosną. Po pierwsze, przeznaczanie na inwestycje co miesiąc małych, ale regularnie wpłacanych kwot daje pozytywny efekt. Już po kilkunastu miesiącach fundusze inwestycyjne zaczną wyglądać poważnie. Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Po drugie, faktycznie zainwestowane pieniądze stają się trudniej dostępne i nie kusi by je wydać na przyjemności.

Bardzo ważne jest to, że samodzielne inwestowanie pieniędzy niesie ze sobą ryzyko. Wielu uczestników rynku daje się jednak ponieść emocjom i zmieniają system który wprowadzili na starcie. Wielką pokusą są oczywiście kontrakty terminowe. Potrafią przynieść bajeczne zyski. Jednak w gronie instrumentów inwestycyjnych są jak lis w kurniku. Są porównywalne do hazardu i większość traci na nich pieniądze. Kontrakty terminowe to jeden z instrumentów pochodnych. Są dosyć skomplikowane i ryzykowne. Co najważniejsze, z roku na rok są one coraz bardziej popularne i łatwo dostępne. W Polsce coraz łatwiej w nie inwestować. Obok warszawskiej giełdy oferują je coraz liczniejsze platformy transakcyjne. Takie platformy są powszechnie dostępne także dla mniej zasobnych w gotówkę. Kuszą nie tylko atrakcyjnymi warunkami handlu, czy promocjami, lecz także możliwością lewarowania kapitału, czyli zainwestowania ułamka potrzebnych pieniędzy – kredytem dla potencjalnych klientów.

Inwestowanie w kontrakty terminowe to przede wszystkim wciągające zajęcie

Inwestowanie w kontrakty terminowe to przede wszystkim wciągające zajęcieAby poświęcić się temu, należy zrozumieć mechanizm działania. Czyli, że jest to umowa sprzedaży, w której kupujący zobowiązuje się do nabycia, a sprzedający do sprzedaży w ściśle określonym, przyszłym czasie po ściśle określonej w momencie zawarcia transakcji cenie, określonej ilości instrumentu bazowego lub dokonania równoważnego rozliczenia finansowego. Rynek działa między uczestnikami. Przedstawiając to łopatologicznie, to kupno produktu taniej i sprzedanie innej osobie drożej. Jeśli pozna się zachowania psychologiczne, to jest się w stanie zarobić na prawdę dużą ilość pieniędzy. Trzeba wiedzieć, że jest to wciągające zajęcie i bardzo dużo osób nie może normalnie funkcjonować bez ciągłego sprawdzania cen.

Najważniejszą zasadą jest to, aby unikać inwestowania pożyczonych pieniędzy. Po początkowych sukcesach, kuszące jest wzięcie dodatkowych pieniędzy, by zwiększyć zyski. I tu ważna uwaga. Mowa jest też o ukrytych formach pożyczania pieniędzy. Na przykład o przeznaczaniu pieniędzy na inwestycje, które powinny pójść na spłatę karty kredytowej albo innych zaciągniętych długów. Odsetki od zadłużenia bardzo trudno jest zrekompensować zyskami z inwestycji. Często spłacenie oprocentowanego zadłużenia jest najbardziej efektywną formą inwestowania pieniędzy.

Na giełdę również nie powinno się przeznaczać pieniędzy, które są odłożone na życie. Czyli jeśli straci się pieniądze i przez to nie będzie się miało co jeść, gdzie mieszkać, to nie ma sensu ryzykować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here