Inwestowanie małych kwot

0
1366
Inwestowanie małych kwot

Słowo inwestycja kojarzy się większości osób z wielkimi nakładami pieniędzy i milionowymi zyskami. W rzeczywistości jednak z powodzeniem można inwestować dużo mniejsze kwoty. Już zaczynając od kilkudziesięciu złotych miesięcznie możemy nauczyć się zasad panujących na rynku oraz w dłuższej perspektywie zebrać środki na większe inwestycje. Oczywiście inwestując małe kwoty nie możemy liczyć na krociowe zyski. Jeśli chcemy zachować maksimum bezpieczeństwa to nastawmy się raczej na niewielkie, ale za to stabilne zyski. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na skuteczne inwestowanie niewielkich środków pieniężnych.

Inwestowanie małych kwot – Podstawowe zasady

Inwestowanie małych kwot - Podstawowe zasadyZanim zaczniemy inwestowanie poznajmy kilka podstawowych zasad, dzięki którym będzie ono skuteczne i bezpieczne. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy wyżej, nie nastawiajmy się od razu na duże zyski. Jeśli będziemy regularnie i systematycznie inwestować to przyjdą one same.

Nigdy nie przeznaczajmy na inwestycję pożyczonych pieniędzy. Jest to w ogóle nie opłacalne i prowadzi do bankructwa. środki pochodzące z kredytów i pożyczek są zawsze dużo wyżej oprocentowane niż ewentualne zyski z bezpiecznych inwestycji. Na inwestycje nie przeznaczajmy też pieniędzy, które miały być wydane na inny cel. Do inwestowania używajmy tylko nadwyżek finansowych, nawet jeśli będą one niewielkie.

Bardzo istotne, szczególnie w przypadku niewielkich kwot przeznaczanych na inwestycje, jest unikanie wszelkich opłat i pośredników. Najlepiej jest samodzielnie dokonywać wyborów niż polegać na zdaniu doradcy lub pracownika banku. Na to przyjdzie czas wtedy, gdy będziemy inwestować znacznie większe sumy pieniędzy. Dokładnie sprawdźmy jakie opłaty będziemy musieli ponieść przy danej inwestycji oraz w jaki sposób i w jakiej wysokości jest ona opodatkowana. Może się bowiem zdarzyć, że wszystkie zyski z inwestycji będziemy musieli przeznaczyć na owe opłaty.

Pożyczki społecznościowe

Jest to dosyć nowy sposób inwestowania nadwyżek finansowych. Dzięki specjalnym serwisom internetowym możliwe jest pożyczanie pieniędzy miedzy sobą przez użytkowników serwisu. Osoba, która chce pożyczyć pieniądze określa cel swojej pożyczki oraz oprocentowanie i okres spłaty. Na tej podstawie inwestorzy mogą pożyczyć mu określoną sumę. Sposób jest dosyć zyskowny, gdyż oprocentowanie jest znacznie większe niż na przykład na lokatach. Dochodzi oczywiście element ryzyka, że dana pożyczka nie zostanie w całości spłacona. Administratorzy serwisów oczywiście dokładają wszelkich starań aby tak się nie stało. Podpisują różnego rodzaju umowy z firmami windykacyjnymi oraz stosują wiarygodny system ocen użytkowników. Dzięki temu maksymalnie dbają o bezpieczeństwo środków finansowych osób inwestujących w pożyczki społecznościowe.

Lokaty i konta oszczędnościowe

Jest to w zasadzie najprostsza forma inwestowania pieniędzy, lecz niestety również najmniej zyskowny. Lokaty i konta oszczędnościowe są bardzo nisko oprocentowane, co przy niskim nakładzie zbytnio się nie opłaca. Jest to jednak dobry sposób na początek. Inwestowanie przez lokaty nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy. Schemat jest prosty. Podpisujemy z bankiem umowę na lokatę w określonym czasie i na z góry określonych warunkach. Jest to dobra forma oszczędzania na późniejsze, większe inwestycje. Niemal każdy bank posiada w swojej ofercie lokaty oraz konta oszczędnościowe. Aby zmaksymalizować swoje zyski z inwestycji, szukajmy ofert promocyjnych.

Obligacje państwowe

Obligacje państwoweInwestowanie w obligacje państwowe to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na ulokowanie swojej nadwyżki finansowej. Dodatkowo inwestycja taka chroni nasze środki przed inflacją. Nie musimy na to przeznaczać dużych sum pieniędzy. Wystarczy co miesiąc kupować określoną ilość obligacji za niewielkie sumy. Po czasie uzbiera nam się już spory portfel obligacji. Oczywiście nie musimy się ograniczać do zakupu polskich obligacji państwowych. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy stali się właścicielami obligacji krajów rozwijających się lub rozwiniętych. Dzięki internetowi operacja taka jest łatwa w przeprowadzeniu.

Fundusze inwestycyjne

Inwestowanie w fundusze jest jednym z najpopularniejszych sposobów inwestycji w internecie. Taki sposób umożliwia wiele banków w Polsce. Kupno jednostek funduszy inwestycyjnych jest niezwykle łatwe. Nie musimy posiadać jakiejś szczególnej wiedzy na temat rynków. Oczywiście całość jest obarczona pewnym ryzykiem, jak każda inwestycja. Jednakże nie jest ono tak duże jak chociażby kupno akcji.

Kryptowaluty

Całkiem nowym sposobem na inwestycje środków pieniężnych jest zakup kryptowalut. Działa to na takiej samej zasadzie jak kupno tradycyjnych walut. Jednakże w przypadku Bitcoina oraz innych kryptowalut możemy liczyć na znacznie większe wahania wartości, dzięki czemu w krótkim czasie możemy zwiększyć swój portfel inwestycyjny. Oczywiście działa to również w drugą stronę i w przypadku niezbyt dobrych warunków panujących na rynku możemy bardzo szybko stracić cały swój kapitał.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here