Inwestowanie w wino

0
1169
Inwestowanie w wino

Kiedy mówimy o inwestowaniu mamy na myśli kupno akcji na giełdzie lub inwestycję w fundusze lub obligacje. W każdym bądź razie pierwsze skojarzenie związane jest z różnego rodzaju produktami finansowymi. Nie każdy wie, że z powodzeniem można inwestować w inne produkty. Nazywamy to inwestowaniem alternatywnym. Inwestorzy mają tu szerokie pole do popisu, właściwie niczym nie ograniczone. W zależności od zasobności portfela możliwe jest inwestowanie w wino lub na przykład w monety. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zainwestować w początkujący biznes lub kupić kryptowaluty. Inwestowanie alternatywne to bardzo szeroki termin. W tym artykule skupimy się głównie na jednej gałęzi alternatywnego inwestowania, a mianowicie inwestycji w… alkohol.

Inwestowanie w wino i whisky – Jak zacząć?

Inwestowanie w wino i whisky - Jak zacząć?Zanim zdecydujemy się na ulokowanie swoich środków w alkoholu z myślą o inwestycji powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad, które determinują ruchy na tym rynku. Przede wszystkim zastanówmy się dla kogo inwestycja w wino lub whisky będzie dobrym rozwiązaniem. Można pokusić się o stwierdzenie, że inwestowanie w alkohol jest dla każdego. Obecnie każdy może sobie pozwolić na zakup kilku butelek dobrego alkoholu w celu jego dalszej odsprzedaży po kilku latach. Niegdyś typowy inwestor lokujący kapitał w alkoholu mógł się kojarzyć z poważnym, starszym biznesmenem. Dziś nie istnieje już takie wyobrażenie.

Aby rozpocząć inwestycje nie będziemy potrzebowali bardzo dużych kwot pieniędzy. Wprawdzie najdroższe butelek wina czy whisky osiągają bajońskie sumy, jednak żeby zacząć swoją przygodę z tego typu inwestycjami wystarczy już kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Za taka kwotę możemy kupić uznane wino lub prestiżową whisky. Oba te alkohole mogą leżakować w naszej piwnicy przez długi czas nabierający przy tym odpowiedniej wartości. Musimy się przygotować, że takie nabieranie wartości przez alkohol może trwać nawet kilkanaście lat. Z tego powodu jest to raczej inwestycja długoterminowa i przeznaczona dla osób, które mogą sobie pozwolić na zamrożenie pewnej sumy pieniędzy na dłuższy okres czasu.

Alkohol gdy leżakuje nabiera nie tylko wartości materialnej. Im dłużej jest przechowywany w odpowiednich warunkach wartości nabierają także jego walory smakowe i zapachowe co oczywiście w bezpośredni sposób wpływa na cenę.

W jaki konkretnie alkohol zainwestować?

W jaki konkretnie alkohol zainwestować?Oczywiście nie każde wino i nie każda butelka whisky nadaje się na inwestycję na lata. Zanim dokonamy zakupu musimy dokładnie przemyśleć to, w jaki konkretnie alkohol zainwestujemy. Jeśli chodzi o wina to warto inwestować w te pochodzące z regionów, które słyną z produkcji dobrych win. Oczywistym jest to, że mamy tu na myśli głównie winnice francuskie, które słyną z najlepszych jakościowo win na świecie. Oprócz tego warto zainwestować w wina włoskie czy kalifornijskie. Jeśli zaś chodzi i whisky to tutaj prym wiodą destylarnie leżące na wyspach brytyjskich. Szkodzi i Irlandczycy znani są z najlepszej jakościowo whisky na świecie. Ostatnio do kanonu najlepszych whisky ochoczo pukają także producenci alkoholu z dalekiego wschodu. Warto zerknąć na azjatyckie marki, gdyż w niedalekiej przyszłości mogą one zyskać na wartości.

Gdzie można kupić alkohol przeznaczony na inwestycje?

Istnieją specjalne giełdy towarowe służące do handlu alkoholi. Nie znajdziemy ich jeszcze w Polsce. Te najpopularniejsze znajdują się w Anglii, USA czy Singapurze. Jeśli chodzi o zakup whisky to również istnieją specjalne aukcje, na których handluje się beczkami z określonym rodzajem trunku. Co ciekawe, nie musimy wcale kupować beczki i zabierać jej do swojej piwnicy. Zakupiony alkohol może zostać na miejscu w destylarni a my po prostu stajemy się jego właścicielami. Jest to bardzo dobre wyjście, ponieważ nie każdy ma warunki do tego aby przechowywać alkohol przeznaczony na inwestycję we własnym domu.

Podsumowanie

Czy w świetle tych wszystkich informacji warto jest inwestować nadwyżki finansowe w alkohol? To zależy. Jak w każdej inwestycji także tutaj musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Inwestowanie w alkohol posiada swoje wady i zalety. Do niewątpliwych zalet należy to, że cena alkoholi nie jest zależna od wahań na rynku kapitałowym. W każdym momencie można się także wycofać z danej inwestycji, choć nie zawsze będzie to zyskowne wycofanie się. Cena alkoholi inwestycyjnych zależy od kilku czynników. Inwestując w alkohol możemy również liczyć na niewielkie korzyści podatkowe. Otóż jeśli zakupiony alkohol sprzedamy po upływie 6 miesięcy to zysk zostanie zwolniony z podatku dochodowego. Jeśli chodzi o główne wady inwestycji w alkohol to na pierwszym miejscu niewątpliwie jest fakt, że jest to inwestycja długoterminowa i pierwszych zysków możemy oczekiwać najwcześniej po kilku latach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here