Notowania giełd światowych

1
2580
notowania giełd światowych

Dla drobnych inwestorów giełdowych GPW to nie jedyne możliwe miejsce na spekulowanie akcjami. Dzięki internetowi mają również dostęp do giełd papierów wartościowych na całym świecie. Mogą z powodzeniem kupować akcje na NYSE, Nasdaq, LSE czy też TSE. Notowania giełd światowych publikowane są na wielu portalach internetowych. To bardzo ważne źródło wiedzy dla graczy giełdowych.

Akcje spółek

notowania giełd światowychAkcje spółek – co to takiego? Przed wszystkim musisz wiedzieć, że duże przedsiębiorstwa mają bardzo duże możliwości pozyskiwania środków na inwestycje. Jedną z takich opcji jest wyemitowanie akcji, innymi słowy wejście na giełdę. Dzięki takiemu zabiegowi firma emituje akcje, za które zbiera z rynku pokaźną sumę na inwestycje. Akcje te następne podlegają obrotowi wtórnemu na giełdzie. W zależności od kondycji firmy kurs akcji może zwyżkować, lub też zniżkować, a także trwać w trendzie bocznym. Akcjonariusz, dzięki posiadaniu akcji, nie tylko dysponuje częścią majątku firmy. Ma również prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, a także może czerpać korzyści z dywidendy, o ile firma decyduje się podzielić zyskami z akcjonariuszami. Jednak najpowszechniejszą korzyścią z posiadania akcji jest ich sprzedaż z zyskiem.

Rynki surowcowe

Bardzo ważne dla światowych finansów i kondycji globalnej gospodarki są również rynki surowcowe. Choćby notowania ropy mają znaczenie nie tylko dla inwestorów i przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem ropy, ale również dla zwykłych konsumentów na stacjach paliw. Surowce w zasadzie notowane są w dolarach, najpopularniejszej i najpowszechniej używanej walucie na świecie. Kursy podawane są w dolarach za określoną jednostkę surowca. W przypadku ropy będzie to baryłka, złota – uncja, natomiast miedź notowana jest w tonach. Rynki surowcowe są bardzo wrażliwe na wydarzenia geopolityczne. Nie trzeba przypominać jak bardzo zależny od wydarzeń na Bliskim Wschodzie jest kurs baryłki ropy.

Notowania giełd światowych

Ton światowym finansom nadają również giełdy papierów wartościowych w największych centrach finansowych świata. Można śmiało zaryzykować tezę, że takimi światowymi centrami obrotu akcjami są giełdy w Nowym Jorki, Londynie i Tokio. W Nowym Jorku handluje się na NYSE – New York Stock Exchange. Nastroje panujące wśród amerykańskich inwestorów mają wpływ na resztę świata, nawet na naszych rodzimych graczy na GPW. Również duży wpływ na nastroje inwestorskie wywierają wydarzenia Tokio na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także na LSE – London Stock Exchange.

Zyski na giełdzie

Jak zarabiać na giełdach światowych? Kluczem do sukcesu jest wiedza i żelazna dyscyplina gry. Obecnie wiedza o giełdzie i inwestowaniu jest ogólnie dostępna w internecie. Znajdziesz tutaj nie tylko aktualne notowania akcji, surowców i instrumentów pochodnych, ale również wiele analiz i komentarzy pisanych przez specjalistów. Ciekawe informacje i opinie możesz znaleźć również na licznych forach, na których aktywni są gracze giełdowi. Warto również czytać prasę branżową oraz oglądać telewizje informacyjne. Zaopatrzeni w pokaźną dawkę informacji możemy przystąpić do inwestowania. I tutaj będzie nam potrzebny konkretny plan gry. Dzięki analizie fundamentalnej i technicznej wybierzemy odpowiedni walor do inwestycji, i znajdziemy odpowiedni moment na jego zakup. Następnie musimy wykazać się nerwami ze stali i trzymać się raz przyjętego planu. Dyscyplina jest najważniejsza w grze na giełdzie. Działania chaotyczne szybko prowadzą do strat.

Spadki na giełdzie

notowania giełd światowychŻelazna dyscyplina gry szczególnie jest potrzebna, kiedy sytuacja na rynku przybiera niekorzystny obrót. Spadki na giełdzie są stałym elementem inwestowania. Jeśli kupujesz akcje, musisz na wstępie określić przy jakim poziomie spadków uznasz inwestycję za nietrafioną i sprzedasz akcje. Ma to na celu ochronę twojego kapitału. Trzymanie akcji, których cena spada, z nadzieją, że kiedyś kurs się odbije, jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez inwestorów. Każdy specjalista powie ci, że straty trzeba jak najszybciej ciąć, żeby się nie pogłębiały. I tutaj potrzebne są sile nerwy, nie każdy bowiem potrafi sobie poradzić ze stratą pieniędzy. A tutaj należy zaakceptować porażkę, do której każdemu trudno się przyznać. Jednak paradoksalnie pogodzenie się ze stratą jest kluczem do osiągnięcia zysków na giełdzie. Dzięki szybkiemu wyjściu ze stratnej pozycji chronisz swój kapitał i możesz dalej inwestować w inne walory. Dzięki spekulowaniu na instrumentach pochodnych można również zarabiać na spadkach giełdowych. Niektóre z nich są bowiem tak skonstruowane, że ich cena rośnie wraz ze spadkiem ceny instrumentu bazowego. Ale to już wyższa szkoła jazdy dla bardziej doświadczonych inwestorów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGiełda warszawska
Następny artykułKursy akcji

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here