Telewizja na Wi-Fi – jak to działa?

0
1494
Telewizja na Wi-Fi

Wi-Fi to wszechobecna technologia bezprzewodowych połączeń, kojarząca się przede wszystkim z dostępem do Internetu. Okazuje się jednak, że Wi-Fi może z powodzeniem służyć także do… oglądania telewizji.

Co daje Wi-Fi i telewizja? Poznań i okolice

Wi-Fi to skrót od „Wireless Fidelity”, analogicznie do Hi-Fi (High Fidelity – wysoka wierność). Jest to standard połączeń sieciowych wykorzystujących fale radiowe. Wi-Fi charakteryzuje się dobrą szybkością przesyłu informacji oraz ogromną wygodą działania – po skonfigurowaniu nadajnika i odbiornika nie potrzebujemy już żadnych kabli, a połączenie zostaje nawiązane w przeciągu chwili. Technologia Wi-Fi działa na stosunkowo niewielkie odległości (rzadko spotyka się nadajniki działające na więcej niż 500 m), ale za to pozwala na mobilność w obszarze działania hotspota. Z tego względu jest to idealne rozwiązanie dla mieszkań czy lokali handlowo-usługowych.

Jak do tego ma się telewizja? Poznań jest tu dobrym przykładem, jako miasto z dosyć zróżnicowaną zabudową, złożoną z zabytkowych kamienic, bloków oraz nowoczesnych apartamentowców. Wiele spośród tych domostw nie jest dostosowanych do poprowadzenia w nich instalacji do telewizji kablowej – prowadzenie kabla pomiędzy pomieszczeniami może być bardzo trudne logistycznie, a w zabytkowych kamienicach w centrum miasta wręcz niedozwolone. Telewizja na Wi-Fi jest wówczas idealnym rozwiązaniem. Wystarczy podpiąć dekoder wyposażony w Wi-Fi do telewizora kablem HDMI, a następnie połączyć się z siecią bezprzewodową tak samo, jak w przypadku komputera.

Gdzie w stolicy Wielkopolski dostępna jest taka bezprzewodowa telewizja? Poznań ma dostęp do takiego rozwiązania za sprawą lokalnego operatora INEA, oferującego w standardzie dekoder z obsługą Wi-Fi, telewizją online oraz odbiorem w jakości 4K przy podłączeniu do sieci światłowodowej operatora. Podobne rozwiązania oferuje także Cyfrowy Polsat oraz UPC. Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakim cieszą się wszelkiego rodzaju rozwiązania bezprzewodowe, można się spodziewać, że coraz więcej operatorów telekomunikacyjnych będzie wprowadzało takie rozwiązania do swoich ofert.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here