Leasing kojarzy się nam zwykle z metodą finansowania zupełnie nowych aut. W większości przypadków właśnie w tym celu jest brany, tak więc sięgają po niego osoby, które mają zamiar zainwestować w nowe auto prosto z salonu, którego nie są w stanie kupić od razu za gotówkę, pomimo posiadania pewnego wkładu własnego. Istnieje jednak również coś takiego jak leasing samochodu używanego. Jak można się domyślać, jest on przeznaczony do finansowania aut używanych, tych pochodzących z drugiej ręki. Ogólne jego zasady działania są takie same jak w przypadku tych klasycznych leasingów. A jakie są jego zalety i wady?
Czy każde auto używane można wziąć w leasing?
No nie i już tutaj właśnie wyraźnie pokazuje się podstawowa i chyba taka najważniejsza wada leasingu aut używanych. Istnieje szereg różnych wymagań, które auto musi spełnić, jeżeli chce się je wziąć w leasing. Te wymagania nie tyczą się nowych samochodów, ale tych używanych jak najbardziej tak. Zawsze sprawdza się między innymi ich wiek. Każdy leasingodawca ustala od razu, w jakim wieku może być maksymalnie używane auto, które zostanie przez niego sfinansowane. Wymagania mogą tyczyć się również stanu technicznego pojazdu, jego przebiegu czy nawet kraju pochodzenia. Jeżeli okaże się, że bank nie zechce sfinansować konkretnego modelu auta, trzeba będzie poszukać dla siebie innej opcji albo… ewentualnie zrezygnować z leasingu na rzecz tradycyjnego kredytu, co nie musi być wcale taką złą opcją.
Jak wziąć auto w leasing?
Po znalezieniu auta trzeba jeszcze oczywiście znaleźć taką firmę, która rzeczywiście je sfinansuje. No bo nie każdy bank chętnie to zrobi. Niektóre placówki tego rodzaju rzeczywiście dość mocno polubiły się z leasingami, ale inne praktycznie w ogóle ich nie stosują, więc ważne jest to, by znaleźć dla siebie taki bank, z którym będzie się chciało współpracować. Każda firma może też działać na nieco innych zasadach. Tylko w teorii branie aut w leasing jest z góry sztywno określoną procedurą. W rzeczywistości takie usługi są mocno elastyczne, dlatego też banki i inne placówki finansowe same ustalają, w jaki sposób klienci mogą z tych usług korzystać.
Ile to kosztuje leasing używanego samochodu?
Cena usługi w dużej mierze zależy po prostu od wartości auta i tego, za ile pieniędzy można będzie je kupić. Internetowy kalkulator leasingu na www.vwfs.pl pomaga natomiast w takim ogólnym przeliczeniu prawdopodobnego kosztu całej usługi. Zawsze warto z takich narzędzi skorzystać. Są one proste w obsłudze i – co jeszcze ważniejsze – zupełnie darmowe, a nieraz uchodzą za naprawdę wiarygodne źródło informacji, zwłaszcza jeśli prawidłowo się z nich skorzysta. Chodzi o to, by do takiego kalkulatora wpisać same prawdziwe i sprawdzone dane. Następnie w szybki i prosty sposób przelicza się ostateczny koszt leasingu. Bardzo ważne jest natomiast to, by klient zapoznał się z nim jeszcze przed podpisaniem i zawiązaniem jakiejkolwiek umowy. Nie wolno bowiem sięgać po coś, do czego nie jest się w pełni przekonanym. To po prostu zbyt duże ryzyko.
Zalety i wady leasingu samochodów używanych
Usługi leasingowe na pewno są usługami mocno opłacalnymi. Gdyby nie miały one swoich wyraźnych dobrych stron, dziś nikt by już o nich nie pamiętał, banki i firmy pożyczkowe już dawno wykluczyłyby je ze swoich ofert, a klienci powróciliby do brania typowych kredytów. Tak jednak nie jest, bo leasing ma kilka kluczowych dla niego aspektów. Pod wieloma względami bywa korzystniejszy od zwykłej pożyczki na samochód. Przede wszystkim łatwiej go można wziąć i zwykle też mniej się za niego płaci, a wziętego w leasing auta nie trzeba później wcale kupować, jeśli nie ma się na to ochoty. Czy warto wziąć w leasing samochód używany? W większości przypadków tak, choć oczywiście nie zawsze. Nikogo nie powinno to jednak dziwić. Nie ma takich rozwiązań finansowych, które byłyby dobre absolutnie dla wszystkich.