Kursy akcji

1
2510
kursy akcji

Kursy akcji to nic innego jak ich ceny, ustalane przez prawo popytu i podaży na giełdzie papierów wartościowych. Cena akcji, czyli jej kurs, jest odzwierciedleniem kondycji finansowej spółki. Spadki i wzrosty kursów kreują sytuację, w której inwestorzy giełdowy mogą osiągać zyski.

Czym są akcje?

kursy akcjiAkcje to papiery wartościowe, które mają przede wszystkim charakter majątkowy, przynajmniej z punktu inwestowania dla zysku. Dla innych ważny będzie również niemajątkowy charakter akcji spółek, który sprowadza się do prawa głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Aby móc zakupić akcje danej spółki należy założyć konto w biurze maklerskim. Nie można bowiem zakupić akcji bezpośrednio na giełdzie. Potrzebujemy do tego odpowiedniego pośrednika. Rolę taką pełnią domy maklerskie. Ważne żebyśmy współpracowali tylko z licencjonowanymi domami maklerskimi, które podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Po założeniu rachunku maklerskiego musimy wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy, którą następnie możemy przeznaczyć na zakup akcji. Dzięki posiadaniu akcji spółki możemy zarobić na zwyżce kursu akcji lub na dywidendzie.

Kursy akcji

Akcje posiadają swoją cenę, która ustalana jest poprzez siły popytu i podaży na giełdzie, czyli tzw. kurs akcji. Kurs podlega ciągłym zmianom. W zależności od atrakcyjności akcji, kurs może rosnąc lub maleć. Kiedy informacja o firmie są niekorzystne, popyt na jej akcje maleje i wzrasta podaż. Wówczas kurs akcji spada. W przeciwnym wypadku, kiedy firma się rozwija i ogłasza nowe inwestycji, jest duży popyta na jej akcje. Wówczas kurs, czyli cena akcji, oczywiście rośnie. Kurs akcji ma inny poziom dla kupujących, a inny dla sprzedających. Ta niewielka różnica nazywana jest spreadem.

Giełdy światowe

Akcje spółek notowane są na giełdach papierów wartościowych. Największą giełdą na świecie taką giełdą jest nowojorska New York Stock Exchange. Druga w kolejności, pod względem kapitalizacji notowanych spółek będzie giełda Nasdaq. W Londynie możemy pohandlować na London Stock Exchange. Globalne znaczenie ma również Tokijska Giełda Papierów Wartościowych. Co ciekawe na giełdach nie musimy ograniczać sie do inwestowania tylko i wyłącznie w akcje spółek. Bardzo duże możliwości inwestycyjne dają również instrumenty pochodne takie jak akcje, czy tez kontrakty terminowe. Zwykle przy ustalaniu instrumentów pochodnych bierze się pod uwagę kursy akcji, lub też poziom indeksów. Stąd też popularne są opcje na akcje i kontrakty terminowe na konkretne indeksy giełdowe.

Giełda Papierów Wartościowych

Polscy inwestorzy mogą w pierwszej kolejności inwestować na naszej rodzimej Giełdzie Papierów Wartościowych. Notowane są tutaj zarówno duże przedsiębiorstwa jak i mniejsze firmy technologiczne. Masz tutaj duże możliwości inwestycyjne. Możesz bowiem zakupić akcje, któregoś z krajowych gigantów pokroju KGHM, czy PGNiG, albo mniejszych, dopiero raczkujących firm, które dobrze rokują na przyszłość. Bardzo rozbudowana jest również oferta instrumentów pochodnych opartych o akcje konkretnych firm, czy też indeksy WIG, WIG20, lub subindeksy sektorowe. Handel akcjami odbywa są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 17:00.

Jak zarobić na giełdzie

kursy akcjiJak można zarobić na giełdzie? Przede wszystkim zyskiwać można na zmienność kursów akcji. Podlegają one ciągłym zmianom, kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego momentu na zakup akcji i dobrego czasu na ich sprzedaż. Brzmi to jak banał, ale gra na giełdzie jest sprawą stosunkowo prostą. Wówczas gdy zaczynamy sobie ją komplikować, wchodzimy na prostą drogę do porażki. Najpierw jednak musimy wybrać odpowiedni walor, w który będziemy chcieli zainwestować. Innymi słowy – musimy znaleźć odpowiednią spółkę, której zakup akcji wydaje się dobrą inwestycją. Musimy szukać spółek niedocenianych, które mają potencjał, a cena ich wydaje się niska. Zwyczajnie najlepiej jest kupować w tzw. dołku. Kupowanie akcji spółki, które osiągają właśnie historyczne maksima jest błędem. To już jest spóźniona inwestycja, która może przynieść spore straty.

Jednak wybranie odpowiedniej spółki i dobrego momentu na zakup jej akcji to nie wszystko. Potrzebna nam będzie jeszcze odpowiednia dyscyplina gry, szczegółowy plan, szeroka baza wiedzy, oraz szczypta intuicji. Szczególnie dyscyplina jest najważniejsza. Podczas gry na giełdzie łatwo stracić nerwy i podejmować nieracjonalne decyzje. Podczas naprawdę trudnych momentów należy zachować zimną krew i trzymać się wyznaczonego planu gry. Tylko to może uchronić nas przed stratami. Gra na giełdzie wymaga naprawdę silnej psychiki. Stąd też zapewne niewielki odsetek graczy, którzy osiągają zyski z gry na giełdzie. Zdecydowanie warto znaleźć się w tej wąskiej grupie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here