Działalność gospodarcza – opłaty

3
22883
Działalność gospodarcza - opłaty

Jednym z głównych hamulców przy zakładaniu działalności gospodarczych jest obawa o zbyt wysokie koszty prowadzenia tejże oraz o to czy w ogólnym rozrachunku bilans przedsiębiorcy wyjdzie „na plus”. Niestety nasz system podatkowy jest dość skomplikowany i rygorystyczny dla nowych przedsiębiorców. Istnieje wiele opłat, które musimy ponosić niezależnie od tego czy osiągnęliśmy zysk. Całe takie kompendium wiedzy możemy zawrzeć w jednym temacie: Działalność gospodarcza – opłaty.

Działalność gospodarcza – opłaty

Podstawową, comiesięczną opłatą przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest tzw. składka ZUS. Jest to kilka składek, które musimy opłacać co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składki: emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna, wypadkowa oraz wpłata na fundusz pracy łącznie wynoszą ok. 1200 zł. Dla nowych przedsiębiorców istnieje jednak ulga, dzięki której przez pierwsze dwa miesiące prowadzenia działalności będą oni płacić jedynie ok. 400 zł.

Warto tu wspomnieć, że od 1 stycznia 2018 wszelkie opłaty związane ze składkami ZUS przelewamy na jedno dedykowane konto, nie jak do tej pory na kilka różnych. Warto śledzić strony internetowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych by być na bieżąco ze wszystkimi zmianami.

Podatek dochodowy

Oprócz opłat stałych, które musimy płacić niezależnie od tego czy osiągneliśmy zysk czy nie, istnieją także opłaty, które wnosimy tylko wtedy gdy nasz biznes będzie dochodowy. Podatek płacimy tylko od różnicy przychodów i wydatków.

Na koniec okresu rozliczeniowego sumujemy wszystkie przychody i wydatki, które musieliśmy ponieść w związku z prowadzoną działalnością. Jeśli bilans wyjdzie na plus od różnicy musimy zapłacić podatek. Jest on różny w zależności od rodzaju wybranego sposobu opodatkowania. Możemy rozliczać się liniowo, czyli płacąc zawsze taką samą stawkę podatku, bądź progresywnie. Wtedy stawka podatku rośnie wraz ze wzrostem dochodu. Warto w tej kwestii skonsultować się z księgową.

Podatek VAT

Jeśli zgłosimy się jako podatnik VAT będziemy również musieli odprowadzać ten podatek. Przydaje się to głównie wtedy gdy naszymi klientami są w większości również płatnicy VATu. Podatek VAT jest neutralny dla transakcji wykonywanych pomiędzy jego płatnikami. Do urzędu skarbowego odprowadzamy jedynie różnice w podatku, który sami zapłaciliśmy za zakupione towary od tego który zapłacił nasz kontrahent.

Stawki VAT wahają się od 0%o 23% w zależności od rodzaju wykonywanej usługi, bądź sprzedawanego towaru. Poszczególne stawki można łatwo znaleźć w internecie.

Księgowość

Opłata za księgowość to również bardzo istotna kwestia. Nie każdy ma wiedzę i czas by zajmować się comiesięcznymi rozliczeniami z fiskusem. Dlatego warto te sprawy powierzyć księgowej, która za niewielką opłatą obliczy wszystkie wymagane podatki oraz podpowie w jaki sposób je obniżyć. Opłata za usługę księgową waha się od 100 zł do 200 zł w zależności od ilości dokumentów jakie będziemy dostarczać do rozliczenia każdego miesiąca. Pamiętajmy, że ta opłata to także nasz koszt, a więc każda faktura z biura księgowego obniży nasze podatki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here