Inwestowanie w nieruchomości to wyjątkowo dobry pomysł. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem, co jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań. Niektórzy jednak zastanawiają się nad możliwością nazywaną house flipper – polegającą na zakupie nieruchomości, jej atrakcyjnym wyremontowaniu i odsprzedaniu po zwiększonej cenie. Flipy mieszkaniowe pozwalają na uzyskanie dość wysokiego przychodu w stosunkowo krótkim czasie. Więcej na ten temat opowiemy poniżej.
Strategie flipów mieszkaniowych – czyli jak się za to zabrać
Flipy mieszkaniowe to inwestycje, które powinny być dobrze i szczegółowo zaplanowane. Do najważniejszych zagadnień, nad którymi należy się pochylić, należy: uzyskanie środków na zakup pierwszych nieruchomości, określenie zakresu prac remontowych, które należy wykonać, odnalezienie ekipy remontowej oraz ustalenie zasad współpracy. W dużym skrócie można to określić jako strategię inwestycyjną.
Kluczowe jest oczywiście ustalenie, jakie środki należy zainwestować w daną nieruchomość oraz jakich minimalnych przychodów możemy się z niej spodziewać. Zazwyczaj, osoby planujące flip mieszkania szukają ofert okazyjnych – nieruchomości, które można nabyć po wyjątkowo niskiej cenie. Chodzi o ofertę, która będzie atrakcyjna cenowo, a jednocześnie – nie będzie to mieszkanie lub dom zaniedbany bądź w stanie nienadającym się do odnowienia.
Ponadto, warto zwracać uwagę na mieszkania, których wartość została niedoszacowana. Niektóre oferty nieruchomości dotyczą mieszkań o zaniżonej cenie. Ich odnalezienie i zakup to pierwszy krok do atrakcyjnego i dochodowego flipu mieszkaniowego. Będzie to duże ułatwienie dla osób, które obawiają się o opłacalność inwestycji.
Warto także przeglądać oferty nieruchomości pochodzące z różnych źródeł. Zarówno typowe źródła internetowe – portale z ogłoszenia, grupy tematyczne na portalach społecznościowych – jak i rubryki w prasie, oferty agencji nieruchomości. Do mniej konwencjonalnych, lecz niekiedy dość atrakcyjnych źródeł informacji o rynku nieruchomości, należą licytacje komornicze, przetargi spółdzielcze lub po prostu – poczta pantoflowa.
Jak odnaleźć ofertę atrakcyjną?
Kryteria wyboru mieszkań do flipów są dość jasne, niemniej – w dużym stopniu wybór zależy od cech jednostkowych danej nieruchomości. Na co więc warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Przede wszystkim – na galerię zdjęć i ogólny standard danej nieruchomości. Jeśli dane ogłoszenie jest pozbawione zdjęć bądź przedstawiają one wnętrza nieatrakcyjne – wówczas należy zrezygnować. Oczywistą sprawą jest, że w wyborze mieszkania do flipu kluczowe są względy wizualne.
Oprócz samego wyglądu mieszkania i jego ceny, kluczowa jest także lokalizacja. Jest to jeden z najważniejszych racjonalnych kryteriów, którym należy się kierować. Zakup jest bowiem nastawiony na możliwość szybkiego odsprzedania, dlatego należy unikać sytuacji, w której nie będziesz mógł znaleźć nowego nabywcy.
Ponadto, nie należy unikać ofert nieruchomości obarczonych różnymi problemami prawnymi – związanymi np. z zaległymi należnościami, windykacjami, bankami, spadkami. Często mieszkania takie otwierają nowe możliwości finansowe dla ich nabywców, a przede wszystkim – są sprzedawane w okazyjnych cenach.