Inwestowanie w akcje

1
2082
inwestowanie w akcje

Inwestowanie w akcje to bardzo interesujący sposób na pomnażanie swoich oszczędności. Z pewnością stopa zwrotu będzie w tym wypadku większa niż mają do zaoferowania lokaty i konta oszczędnościowe. Oczywiście gra na giełdzie wiąże się z ryzykiem, lecz wydaje się, że warto je podjąć. Dla zysków i dla emocji, jakie wiążą się z inwestowaniem. Dla jednych giełda może być dodatkowym źródłem zarobków, a inni będą z niej żyć. Wszystko zależy od wiedzy, doświadczenia i silnych nerwów.

Inwestowanie w akcje

inwestowanie w akcjeAkcje spółek notowanych na giełdach są celem spekulacji graczy giełdowych. Zarabiają oni na zmianie kursów akcji. Cała sztuka inwestowania w akcje polega na ich kupnie po niskiej cenie i sprzedaży, kiedy kurs osiągnie szczyt. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednią spółka, która może się okazać interesująca pod względem inwestycyjnym. Pomoże nam w tym analiza fundamentalna. Dzięki niej dowiemy się jaka jest kondycja finansowa spółki, jakie perspektywy się przed nią rozwijają i czy planuje jakieś inwestycje. Następnie musimy ocenić czy akcje danej spółki są niedowartościowane, czy też może kurs akcji znajduje się w szczycie. Taka analiza dobrze zobrazuje nam możliwości inwestycyjne w akcje dane spółki.

Gdzie inwestować?

Przede wszystkim początkujący gracze powinny zacząć od Giełdy Papierów Wartościowych. Możemy tutaj zakupić akcje zarówno dużych polskich spółek jak KGHM, czy też Tauron, ale również akcje mniejszych i dobrze rokujących spółek. Jeśli GPW okaże się dla ciebie mało atrakcyjna, możesz swych sił spróbować na największych giełdach na świcie. Obecnie większość domów maklerskich umożliwia swoim klientom zakup akcji na New York Stock Exchange i Nasdaq. To zdecydowanie największe giełdy na świecie. Tutaj możemy już zainwestować w takie globalne marki jak Facebook, Apple, czy też General Electric. Ale to nie wszystko, bowiem otworem przed graczami giełdowymi stoją również inne wielkie giełdy jak London Stock Exchange, czy też Tokio Stock Exchange. Jak widać możliwości inwestycyjnych jest naprawdę wiele.

Jak zarobić na akcjach?

Zasadniczo są dwa sposoby na osiąganie zysku z zakupu akcji. Po pierwsze możemy je sprzedać z zyskiem. Po drugie – możemy je trzymać i czerpać korzyści z dywidendy, jeśli spółka zdecyduje się ja wypłacać. Najpopularniejszym sposobem zarabiania na akcjach jest jednak spekulowanie i sprzedawanie ich z zyskiem. Jakie strategie gry na giełdzie są najlepsze? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Strategię gry każdy gracz powinien dobrać do swoich predyspozycji i możliwości. Zasadniczo wyróżnia się dwa style inwestowania: krótko i długoterminowy. W pierwszym przypadku gra polega na kupowaniu i szybkim pozbywaniu się akcji gry tylko dają zysk. W drugim wypadku wynajdujemy dobrze rokujące spółki, kupujemy ich akcje i czekamy nawet kilka lat, aż ich kurs urośnie.

Inwestowanie online

Inwestowanie w akcje obecnie odbywa się całkowicie w internecie. Po założeniu konta maklerskiego – co również odbywa się całkowicie online – otrzymujemy dostęp do platformy inwestycyjnej, z poziomu której możemy składać zlecenia na zakup akcji. Oczywiście dysponujemy dostępem do notowań giełdowych w czasie rzeczywistym. Realizacja zleceń odbywa się natychmiastowo, o ile oczywiście dostępne są zlecenia przeciwstawne. Internet całkowicie zrewolucjonizował inwestowanie na giełdzie. Kiedyś zlecenia składało się telefoniczne maklerowi. Cały proces był więc wydłużony w czasie i kosztowny.

Koszty inwestowania w akcje

inwestowanie w akcjeObecnie koszty inwestowania zostały dzięki internetowi bardzo zminimalizowane. Standardowo domy maklerskie pobierają prowizję od każdej transakcji – zarówno kupna, jak i sprzedaży. Taka prowizja zazwyczaj kształtuje się na poziomie 0,39% od sumy transakcji i nie mniej niż 3 do 5 złotych. Choć można również spotkać się z ofertami na poziomie 0,20% od transakcji. W zasadzie domy maklerskie nie pobierają opłaty za prowadzenie konta. Natomiast te, które jednak zdecydowały się obłożyć swoich klientów taką opłatą, wyznaczają ją na poziomie kilkudziesięciu złotych za cały rok. Tak więc nie jest to jakaś wygórowana kwota.

Musisz również pamiętać, że zyski giełdowe obłożone są 19% podatkiem dochodowym. Domy maklerskie zazwyczaj nie pobierają tej kwoty z twojego konta. W tym wypadku musisz samodzielnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym składając odpowiednią deklarację i przelewając kwotę podatku. I to w zasadzie wszystkie koszty związane z inwestowaniem w akcje. Oczywiście jeśli chciałbyś skorzystać z jakichś niestandardowych opcji – zlecenie przez telefon, drukowany raport miesięczny itp. – wówczas musisz się liczyć z odpowiednimi opłatami za takie usługi. Jednak w przypadku korzystania z podstawowego zakresu usług domu maklerskiego , koszty są naprawdę niskie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here