Obecnie nie warto trzymać nadwyżek finansowych w domu lub na zwykłym koncie osobistym. Takie z pozoru bezpieczne przechowywanie środków finansowych sprawia, że z powodu inflacji tracą one rok do roku na wartości. Przez to zamiast się bogacić to tak na prawdę biedniejemy. Jedynym sposobem na pomnażanie, lub brak utraty wartości kapitału jest jego inwestowanie. Nie dotyczy to tylko dużych kwot pieniędzy. Inwestować możemy także małe kwoty. Możemy zakupić obligacje, akcje lub zainteresować się tematem funduszy inwestycyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zainwestować w złoto lub srebro. Ostatnio bardzo modne stało się także inwestowanie w monety. Mając nieco wiedzy z tego tematu, możemy odnaleźć ciekawe i unikatowe egzemplarze monet, które w niedługim okresie czasu znacznie przybiorą na wartości.
Inwestowanie w monety – Podstawowe pojęcia
Zanim zaczniemy na poważnie inwestować nasze pieniądze w monety musimy wyjaśnić kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim jeśli mamy na myśli inwestycję w monety to mówimy o monetach kolekcjonerskich. Istnieją jeszcze tak zwane monety bulionowe. Kupujemy je nie ze względu na wartość kolekcjonerską lecz z uwagi na wartość metali użytych do wyprodukowania danej monety. W tym artykule zajmiemy się oczywiście monetami kolekcjonerskimi gdyż to właśnie one są najlepszym wyborem w celach inwestycyjnych.
Monety kolekcjonerskie są pełnoprawnym środkiem płatniczym. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań przed tym, abyśmy za pomocą takich monet płacili za codziennie zakupy. Ale nie to przecież chodzi w inwestowaniu. Przez to, ze monetami tymi można płacić muszą mieć one wybity nominał. W Polsce mogą one mieć wartość od kilku do nawet 200 zł. Zależy ona od metalu z jakiego zostały wybite. Najdroższe są oczywiście te wykonane ze złota. Monety kolekcjonerskie w naszym kraju wykonywane są przez Narodowy Bank Polski.
Monety nietypowe
Oprócz typowych monet kolekcjonerskich możemy również co kilak lat natrafić na nietypowe monety wypuszczane do obiegu z powodu różnych okoliczności i okazji. Są to zazwyczaj emisje mocno ograniczone ilościowo przez co można w niedługim czasie sporo zyskać na takiej inwestycji. Warto jest śledzić różnego rodzaje portale i fora branżowe, aby być na bieżąco z nietypowymi emisjami monet i zarobić dzięki temu całkiem ciekawe pieniądze.
Inwestycje w numizmaty
Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupu tzw. numizmatów, czyli monet zabytkowych, mających wartość głównie historyczną. W tym przypadku niezbędna jest na prawdę duża wiedza oraz odpowiednie wyczucie sytuacji na rynku. Aby realnie ocenić wartość danej monety nie wystarczy nam standardowa wiedza o tym, z jakiego materiału została wykonana dana moneta. Istnieją na szczęście na rynku specjalne firmy, które zajmują się profesjonalną wyceną numizmatów oraz ich specjalnym zabezpieczeniem, tak aby nie traciły z czasem an wartości, a wręcz przeciwnie. W przypadku numizmatów musimy się jednak przygotować na znacznie większe koszty niż w przypadku monet kolekcjonerskich, bulionowych czy też nietypowych. Tutaj kwoty mogą już być znacznie większe i mocno rośnie próg wejścia do takich inwestycji.
Jakie monety kupować?
Aby realnie ocenić, które monety są warte naszej inwestycji musimy przeanalizować kilka ich cech. Przede wszystkim najważniejsza jest wielkość emisji danej serii monet. Im ich mniej, tym dla nas lepiej. Monety, które zostały wypuszczone na rynek w większej ilości będą mniej warte i wolniej będą zyskiwały na wartości. Jest to podstawowa zasada: im rzadsza moneta, tym lepiej. Istotny jest także motyw, który przedstawiają. Jeżeli jest to motyw „komercyjny” to więcej osób będzie zainteresowana kupnem takich monet, nie tylko ze środowiska kolekcjonerów. Automatycznie sprawi to, że cena za monety będzie wyższa.
Gdzie kupować monety?
Najpewniejszym źródłem kupna monet jest Narodowy Bank Polski. Na stronach internetowych banku organizowane są specjalne aukcje. Po założeniu specjalnego konta i potwierdzeniu go dokumentem tożsamości możemy bez problemu dokonywać transakcji. Konto można założyć przez internet lub w najbliższym oddziale NBP. Informacje o organizowanych przez NBP aukcjach są opublikowane kilka dni wcześniej. Podane są wszystkie niezbędne informacje o cenie wywoławczej oraz minimalnym podbiciu ceny. Oprócz aukcji NBP monety możemy także licytować na innych aukcjach internetowych lub w specjalistycznych sklepach numizmatycznych. W tych przypadkach jednak musimy być podwójnie ostrożni. Na aukcjach organizowanych przez Narodowy Bank Polski mamy praktycznie 100% pewności co do autentyczności i wartości danych monet. W przypadku innych internetowych aukcji może być z tym różnie. W przypadku monet warto korzystać ze sprawdzonych źródeł.