Inwestowanie w sztukę

0
1509
Inwestowanie w sztukę

Inwestowanie jest najlepszym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Trzymanie swoich pieniędzy bezczynnie sprawia, że z czasem tracą one na wartości z powodu inflacji. Aktualnie nie jest ona na zbyt dużym poziomie. Zawsze jednak dodatnia wartość inflacji sprawia, że pieniądze mniej lub więcej tracą na wartości. Świadome inwestowanie swoich pieniędzy sprawia, że z każdym rokiem stajemy się coraz bogatsi. Istnieją rożne sposoby inwestowania. Możemy kupować waluty czy akcje spółek notowanych na giełdzie. Modne jest także inwestowanie w sztukę. Dzieła sztuki bowiem rzadko tracą na wartości, raczej zawsze ich rynkowa cena wzrasta.

Inwestowanie w sztukę – Od czego zacząć?

Inwestowanie w sztukę - Od czego zacząć?Przede wszystkim powinniśmy znać się na rynku sztuki lub mieć bliski i stały kontakt za osobą, która może nam doradzić w tej kwestii. Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że przypadkowa osoba nie zarobi raczej zbyt dużych pieniędzy inwestując w dzieła sztuki bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego.

Teoretycznie można przyjąć, że inwestowanie w sztukę jest dla każdego. Niestety przystępując do tego typu inwestycji bez specjalistycznej wiedzy ryzykujemy popełnienie bardzo kosztownych błędów. Nie wystarczy tu jedynie wiedza dotycząca rynku czy zasad panujących podczas aukcji i licytacji dzieł sztuki. Ta forma inwestycji wymaga przede wszystkim specjalistycznej wiedzy dotyczącej przedmiotu inwestycji, czyli ogólnie mówiąc dzieł sztuki. Nie jest to wiedza ogólnodostępna i tak na prawdę zarezerwowana jest dla wąskiego grona ekspertów.

Jaki jest próg wejścia dla inwestycji w sztukę?

Jeśli ktoś nie zna się na zasadach panujących na rynku sztuki to może odnieść błędne wrażenie, że jest to segment rynkowy zarezerwowany tylko i wyłącznie dla najbardziej majętnej części społeczeństwa. Utrwalił się bowiem obraz miłośnika sztuki, który wydaje setki tysięcy złotych na obraz znanego artysty. W rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. oczywiście istnieje segment rynku, w którym handel odbywa się tylko i wyłącznie dziełami sztuki za setki tysięcy a nawet miliony złotych. Bez problemu można też jednak odnaleźć niszę, w której możemy ciekawe dzieła sztuki kupić za kilkaset złotych i również bardzo dobrze na nich zarobić. W tym przypadku wzrasta jednak ryzyko inwestycji. Im droższe i bardziej cenione jest dzieło sztuki, tym większa szansa na to, że w przyszłości nie straci ono na wartości.

Należy niestety pamiętać, że w większości przypadków inwestycja w sztukę jest inwestycją długoterminową. Oznacza to, że zysków z takiej inwestycji nie możemy się spodziewać w przeciągu kilku miesięcy. Powinniśmy być przygotowani raczej na kilkuletni okres zwrotu.

Inwestycje w sztukę wciąż mało popularne w Polsce

Mimo dosyć ciekawych wizji zysków i w zasadzie niewielkiej kwocie wejścia, rynek dzieł sztuki wciąż w Polsce raczkuje. Choć wzrost rok do roku jest dosyć spory to cały czas jest to niewielki rynek względem krajów zachodnich. Zdarza się, ze w niektórych domach aukcyjnych na zachodzie jednodniowe obroty sięgają wartości rocznych zakupów tego typu w Polsce. To najlepiej pokazuje przepaść jaka wciąż dzieli nas z zachodem.

W co jeszcze można inwestować?

Oczywiście, dzieła sztuki to nie jedyna forma inwestycji pieniędzy. Pomijając produkty finansowe takie jak lokaty, obligacje oraz fundusze inwestycyjne, mamy jeszcze sporo innych możliwości na pomnażanie swojego kapitału. Nie ma żadnych przeciwwskazań aby inwestować w srebro lub złoto, które cały czas zyskują na wartości. Również inwestycje w kolekcjonerskie monety może być dobrym rozwiązaniem. Wszystkie tego typu inwestycje charakteryzują się dość dużym bezpieczeństwem. Ryzyko jest znikome, choć oczywiście występuje.

Inwestycje w kryptowaluty

Inwestycje w kryptowalutyJeśli nie chcemy inwestować tradycyjnymi metodami, możemy spróbować skorzystać z nowoczesnych metod pomnażania pieniędzy. Ostatnio głośno zrobiło się o kryptowalutach. Wszystko przez zapowiadane zmiany w prawie odnośnie opodatkowania zysków z handlu kryptowalutami. Okazuje się, że rynek urósł już do takiego stopnia, że zainteresowali się nim rządzący. Handel kryptowalutami jest bardzo podobny do wymiany tradycyjnych walut. Chodzi o to, żeby taniej kupić i drożej sprzedać. W przypadku tradycyjnych walut takich jak Euro czy Dolar jest to dosyć trudny sposób na zarobek, gdyż wahania kursów są stosunkowo niewielkie. W przypadku kryptowalut sprawa jest znacznie ułatwiona ponieważ różnice w kursach mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu procent w skali miesiąca. Jest to bardzo ciekawy sposób na szybkie wzbogacenie się, ale i na szybką utratę pieniędzy gdy nieodpowiednio je ulokujemy. Wymagana jest w tym przypadku bowiem choćby podstawowa wiedza na temat rynku kryptowalut oraz umiejętność wyciągania wniosków i przewidywania sytuacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here