Inwestowanie w siebie

0
1440
Inwestowanie w siebie

Ile razy w życiu słyszeliśmy, że pieniądze szczęścia nie dają? Na pewno istnieją liczne argumenty, którymi można poprzeć, jak i przeciwnie, zanegować tą tezę, ale bez wątpienia większość ludzi przyzna, że owe pieniądze lepiej mieć, niż ich nie mieć. Gotówka pozwala nam na zakup dóbr materialnych, realizowanie swoich marzeń, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, oraz umożliwia coś jeszcze – inwestowanie w siebie. Pojęcie to można rozumieć jako wydawanie pieniędzy na własny rozwój, poszerzanie swoich kompetencji, zdobywanie wiedzy i budowanie sobie swojej własnej „marki”. Wielu uważa, że są to kluczowe kroki, które człowiek powinien podjąć na drodze do sukcesu i samozadowolenia. Co najważniejsze, można to robić na różnorakie sposoby.

Inwestowanie w siebie – Podróże

Inwestowanie w siebie - PodróżeNie bez powodu często mówi się o tym, że podróże kształcą. Bo w jaki inny sposób najlepiej poznać obcą kulturę i jej zwyczaje, aniżeli obcując z nią i na własnej skórze odczuwając jej charakter? Nie mówimy tu oczywiście o wyjazdach spędzonych od świtu do wieczoru na terenie kurortu wakacyjnego, gdzie rzadko kiedy wyściubimy nos za mury hotelu. Mówimy o podróżach z prawdziwego zdarzenia, gdzie obcujemy z lokalnymi mieszkańcami, uczymy się ich rytmu życia, zachowań, rytuałów. Poznajemy historie i pradawne mądrości. Znajomość obyczajów ludzi innych narodowości daje nam szerszą perspektywę poznawczą.

Dzięki temu z dystansem patrzymy na swoje własne zwyczaje, stajemy się bardziej obiektywni, a nasza perspektywa rozszerza się niesamowicie. Nie mówiąc już o tym, że w oczach ludzi z innych stron świata, znajomość ich kultury to dla nich wielki atut, więc łatwiej zaskarbić sobie ich sympatię.

Nauka języków obcych

Zbliżony sposób na inwestowanie w siebie to nauka języków obcych, która w dzisiejszych czasach jest możliwa bardziej niż kiedykolwiek. Głównie za sprawą internetu – w sieci dostępnych jest wiele stron oferujących naukę za darmo. Jeśli to nam nie wystarcza, to księgarnie pękają w szwach, oferując bogatą ofertę podręczników z ćwiczeniami językowymi. Powstaje coraz więcej szkół, jednak niezmiennie powtarza się, że najlepszą metodą nauki jest wyjechanie do innego kraju i nauka poprzez konwersacje z lokalnymi mieszkańcami. Posługiwanie się mową z obcych stron przynosi wiele korzyści – głównie zawodowych, jako że otwiera to drzwi do wielu stanowisk w międzynarodowych firmach.

Obecnie, gdy angielski jest już niemalże podstawowym wymaganiem dla pracodawców, wielkim atutem jest znajomość więcej niż jednego, a nawet dwóch języków. Coraz częściej mówi się o tym, że warto by któryś z nich był językiem niszowym. Takim jak na przykład fiński czy koreański lub chiński, z uwagi na to jak szybko rozwijają się tamtejsze rynki.

Zdrowy tryb życia jako inwestycja

Nie jest zagadką, że także przestrzeganie określonej diety, karnet na siłowni czy basenie lub regularne uprawianie sportu można śmiało uznać jako inwestowanie w siebie. Aktywność fizyczna pozwala nam przede wszystkim na utrzymanie dobrej kondycji, co przekłada się na zdrowie i większą odporność. Jeśli dbamy o nasze ciało mając na to czas i środki, możemy być pewni, że jest to udana inwestycja. Co więcej, nie jest zagadką, że wysiłek powoduje uwalnianie endorfin, więc nasz humor także ulega poprawie, a uczucie realizowania się w danej dziedzinie daje poczucie spełnienia i satysfakcję.

Inwestuj w hobby

Inwestuj w hobbyŚrodki pieniężne pozwalają nam także na uczestniczenie w setkach aktywności, które pozwalają nam na samorozwój a jednocześnie podnoszą nasze kwalifikacje. Jesteś pasjonatem fotografii? Zapisz się na kurs fotograficzny, a poznasz tajniki pracy z aparatem i posiądziesz wiedzę jakiej potrzebujesz, by stać się profesjonalistą. Być może założysz własne studio fotograficzne a nawet zaczniesz szkolić innych. Lubisz gotować? Masa książek kucharskich i stron w sieci pozwala nam dzisiaj rozwijać swoje zdolności bez wychodzenia z domu. Jeżeli jednak czujesz, że potrzebujesz pomocy by popracować nad swoimi umiejętnościami w kuchni, zapisz się do szkoły kucharskiej gdzie zgłębisz wiedzę, jakiej nie powstydziłby się sam Gordon Ramsay.

Wiedza o finansach

Inwestowanie w siebie to jednak nie tylko hobby i przyjemności. Może to być także ciężka praca i dokształcanie się w dziedzinach, które nierzadko powodują u niektórych osób ból głowy. Mowa tu na przykład o edukacji finansowej. To, ile wiemy o naszych przychodach i wydatkach, oraz o tym jak dysponować naszym kapitałem pozwoli nam na uniknięcie pułapek i pomnażanie swojego majątku, aniżeli narazi na straty. Wymaga to jednak poświęcenia sporej ilości czasu na obserwacje, analizę i rzetelną ocenę tego, czy warto podjąć ryzyko.

Samorozwój

Szeroko rozumiany samorozwój także popłaca. To ile wiemy o naszych emocjach i ich źródłach pozwala nam na trzeźwe myślenie i nie kierowanie się pochopnymi wnioskami ale na słuchanie głosu rozsądku. W rozwijaniu takich umiejętności pomóc może czytanie licznych książek o tejże tematyce. Pomocne jest również korzystanie z usług trenerów personalnych którzy są odpowiednio przeszkoleni do tego, by pomóc nam lepiej zrozumieć samych siebie.

Jak widać, inwestowanie w siebie jest możliwe na wiele sposobów. Można to robić w kontekście poświęcania zarówno pieniędzy, jak i czasu, jednak pewnym jest, że ciężka praca zawsze popłaca i jeśli tylko mamy na to środki, powinniśmy je wykorzystywać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here