Inwestowanie w internecie

0
1521
Inwestowanie w internecie

Dzięki internetowi większa liczba osób ma dostęp do różnego rodzaju instrumentów finansowych. Za pomocą komputera podłączonego do sieci możemy już nie tylko założyć konto bankowe i przelewać pieniądze. Dzisiaj całkowicie online możemy już wziąć kredyt gotówkowy czy też handlować akcjami na giełdzie. Inwestowanie w internecie stało się bardzo popularne. Korzystając z różnego rodzaju serwisów lub platform transakcyjnych w bankach możemy kupować i sprzedawać akcje, kryptowaluty czy obligacje. Prostota obsługi tych systemów sprawiła, że dzisiaj każdy może zostać inwestorem.

Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzieInwestowanie od razu kojarzy nam się z Giełdą Papierów Wartościowych oraz handlowaniem akcjami różnych spółek na parkiecie. Obecnie właścicielem akcji spółek notowanych na giełdzie może zostać każdy internauta posiadający rachunek maklerski. Taki rachunek możemy założyć nawet w banku, w którym posiadamy konto osobiste. Zazwyczaj otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe lub obarczone minimalnymi opłatami. Zawsze jednak zapłacimy pewien procent od wykonanej transakcji. Dlatego nie opłaca się inwestować małych kwot, gdyż ewentualne zyski będziemy musieli przeznaczyć na opłacenie prowizji dla banku prowadzącego rachunek maklerski. Zakładając taki rachunek możemy szybko i łatwo rozpocząć swoją karierę jako giełdowy inwestor. Kupno oraz sprzedaż akcji jest wyjątkowo łatwe dzięki intuicyjnemu systemowi.

Inwestycje w pożyczki społecznościowe

Innym sposobem na zainwestowanie swoich nadwyżek finansowych w internecie jest ich pożyczenie innym internautom. Oczywiście będą oni musieli oddać więcej pieniędzy niż pożyczyli i to będzie nasz zarobek. Do przeprowadzania takich operacji służą specjalne serwisy internetowe pośredniczące w pozyskiwaniu i udzielaniu pożyczek społecznościowych. Osoba chcąca pożyczyć pieniądze określa cel pożyczki oraz okres i koszt spłaty. Inwestorzy mogą dowolnie wybierać komu, na co i ile pożyczą pieniędzy. Od razu otrzymają tez odpowiednie wyliczenia ile na tym zarobią. Oczywiście tego typu inwestycje są obarczone pewnym ryzykiem. Nie mamy przecież pewności, że dany internauta odda nam w terminie pieniądze i czy w ogóle je odda. Nad bezpieczeństwem transakcji starają się jednak czuwać właściciele platform, gdyż jest to również w ich interesie aby jak najwięcej pożyczek kończyło się terminowymi spłatami.

Inwestowanie w internecie – kryptowaluty

Inwestowanie w internecie - kryptowalutyOd niedawna można również zauważyć trend polegający na tym, że internetowi inwestorzy coraz śmielej spoglądają w kierunku kryptowalut. Wahania ich kursów stanowią niezły powód do tego, aby zainwestować w ich kupno większa sumę pieniędzy. W ciągu miesiąca możemy zarobić nawet kilkadziesiąt procent. Największymi wygranymi są ci, którzy kryptowalutami zainteresowali się dziesięć lat temu. Kupując wtedy pewną ilość Bitcoinów dziś można by było posiadać na prawdę spory majątek. Oczywiście działa to w obie strony. Również bardzo łatwo jest stracić zainwestowane środki, jeśli nieodpowiedni przeanalizujemy rynek i kupimy kryptowaluty, które stracą na wartości. Dlatego zanim zdecydujemy się na takie inwestycje, warto uzupełnić swoją wiedzę i śledzić na bieżąco informacje na portalach branżowych.

Inwestycje w start’upy

Jeśli mamy do zainwestowania większą kwotę pieniędzy, możemy pokusić się o zainwestowanie w nowe, innowacyjne przedsiębiorstwa. Nazywa się je start’upami. Pomysłowi biznesmeni mają ciekawą wizję na temat nowego produktu lub usługi, nie mają jednak funduszy aby tę wizję zrealizować. W zamian za udziały w ewentualnych zyskach możemy zdecydować się na finansowanie tego typu przedsięwzięć. Ryzyko przy tego typu inwestycjach jest ogromne! Mało kto ma przecież takie wyczucie rynku, żeby przewidzieć czy dany produkt czy usługa odniosą sukces na rynku komercyjnym. Ogromna większość start’upów kończy się niestety klapą i inwestorzy tracą wszystkie swoje zainwestowane środki. Nielicznym udaje się odnieść sukces rynkowy i wtedy inwestorzy mogą mówić o dużym szczęściu.

Bezpieczne inwestowanie

Wszystkie wymienione wyżej sposoby inwestowania wiążą się z większym bądź mniejszym ryzykiem utraty środków. Czy można jednak w internecie bezpiecznie inwestować pieniądze? Oczywiście, lecz należy pamiętać, że spodziewany zyski z takiej inwestycji spadają wprost proporcjonalnie do ryzyka. Im bezpieczniejsza inwestycja, tym mniejsze zyski. Najbezpieczniej jest więc zainwestować w lokatę bankową. Ryzyko utraty środków w takim przypadku można oceniać na setne części procenta. Niestety, zysk w skali roku to maksymalnie kilka procent. Jeśli odejmiemy od tego podatek dochodowy to przy niskich kwotach tego rodzaju inwestycje są całkowicie nieopłacalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here