Nie każdy wie dokładnie, czym zajmuje się makler giełdowy. Dla większości przeciętnych ludzi, jego obowiązki są niejasne i trudne do zrozumienia. Sprawne poruszanie się po rynku finansowym i rozumienie zasad jego funkcjonowania nie jest proste! Dlatego mało kto może pracować na nietypowym stanowisku, jakim jest makler giełdowy. A zawód ten wiąże się z wieloma zaletami i udogodnieniami, które są niedostępne dla większości ludzi.
Makler giełdowy
Warto rozpocząć od tego, że makler giełdowy może liczyć nawet na bardzo wysokie zarobki. Jego pensja jest kilkukrotnie wyższa od minimalnej pensji krajowej, którą otrzymuje duży procent Polaków. Mogą oni tylko pomarzyć o tym, aby zarabiać tyle, ile doświadczony makler giełdowy. Dlaczego ich zarobki są takie wysokie? Patrząc na zakres obowiązków, które muszą wykonać, nie ma co się dziwić, że ich pensje są takie wysokie. Aby zostać maklerem, trzeba dobrze znać rynek finansowy i być na bieżąco z sytuacją na nim panującą. Dobry makler giełdowy nie dość że posiada ogromną wiedzę i śledzi wszystkie notowania giełdowe, to jeszcze jest w stanie przewidzieć, co się wydarzy w przyszłości i w co najlepiej inwestować, aby osiągnąć zysk. Cechy, jakie posiada profesjonalny makler giełdowy, pozwalają mu na zdobywanie zaufania klientów, a to przekłada się na wysokie wyniki w pracy. Powinien być więc przewidujący, odporny na stres, wielozadaniowy, a także powinien mieć umiejętność szybkiego odnajdywania się w nowej sytuacji. To wszystko sprawia, że jest świetny w swoim zawodzie.
Licencja maklera
Makler giełdowy to także stanowisko, które wiąże się z dużym prestiżem. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą liczyć na to, że będą szanowani przez innych ludzi. Można powiedzieć, że dzięki uzyskaniu licencji na maklera, zyskują także wysoką klasę w społeczeństwie. To kolejna z wielu zalet, które posiada ten zawód! Niestety, makler giełdowy to nie jest praca dla każdego. Niewielu jest ludzi, którzy bezproblemowo potrafią zdać egzamin na maklera. Jest on wyjątkowo trudny, dlatego większość osób nie zdaje go za pierwszym razem, często także kolejne podejścia nie przynoszą efektu. Tylko duża wiedza, doskonałe przygotowanie i wytrwałość mogą sprawić, że w końcu uda się zdać egzamin i otrzymać licencję na wykonywanie zawodu maklera.
Praca w zawodzie maklera
Co może zrobić osoba, która zdała już egzamin i chciałaby rozpocząć pracę jako makler giełdowy? Nie powinna mieć ona problemu ze znalezieniem zatrudnienia, gdyż maklerzy są bardzo pożądani i wiele firm ich poszukuje, oferując przy tym dobre warunki już na starcie. Dla wielu osób pensja początkującego maklera jest bardzo atrakcyjna, konkurencyjna z wynagrodzeniem oferowanym przez inne firmy. Gdzie może znaleźć zatrudnienie makler giełdowy, który dopiero zdał egzamin i nie ma jeszcze praktycznie żadnego doświadczenia w zawodzie? Takich pracowników szuka większość firm, które są związane z rynkiem finansowym! Przeróżne banki, firmy ubezpieczeniowe, domy maklerskie to tylko część możliwości, jakie ma przed sobą makler giełdowy. Nawet taki, który dopiero rozpoczyna przygodę z tym zawodem i brakuje mu jeszcze doświadczenia. Zapotrzebowanie na tych specjalistów jest tak wysokie, ponieważ nie ma ich wielu. Mimo że jedynym warunkiem do wykonywania tego zawodu jest niekaralność i zdanie egzaminu, niewiele osób posiada licencję. Dzięki temu, każdy makler giełdowy jest bardzo potrzebny na rynku pracy i z pewnością nie będzie musiał długo szukać pracy. Nawet prestiżowe firmy biją się o dobrych maklerów. To kolejna zaleta tego wyjątkowego zawodu.
Cechy dobrego maklera giełdowego
Makler giełdowy wymaga odpowiedniego przygotowania i doskonałej znajomości rynku finansowego, a także zdolności analitycznych i matematycznych. Tylko dzięki połączeniu wszystkich tych istotnych umiejętności, przyszły makler giełdowy może zdać egzamin, a w przyszłości odnieść duży sukces w tej branży. Bycie maklerem to niekończące się wyzwanie. Każdego dnia musi on być przygotowany na zmiany i czujnie obserwować notowania giełdowe, aby w razie czego móc szybko zareagować. Profesjonalny makler giełdowy jest gotowy na to, że w pracy czeka go mnóstwo stresów, niemiłych niespodzianek i zagrożeń. To nie jest wcale proste!
Poza tym, rynek finansowy stale ulega zmianom, jest niestabilny i podatny na wiele czynników. Dobry, doświadczony makler giełdowy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli nie będzie ze wszystkim na bieżąco, może odnieść duże straty. Dlatego musi zachowywać stale czujność i nie dać się zaskoczyć. Praca w tej branży jest bardzo wymagająca i stresująca! Mimo wysokich zarobków, makler giełdowy to nie jest zajęcie odpowiednie dla każdego. Nawet mocno zmotywowana osoba może mieć problemy, aby utrzymać się na tym stanowisku. Każdy, kto planuje wybrać się na egzamin w celu uzyskania licencji maklera, powinien dobrze się zastanowić, czy to właściwa praca dla niego. Nawet jeśli uda mu się zdać egzamin, to może sobie nie poradzić jako makler giełdowy. To zawód dla osób posiadających wyjątkowe umiejętności i świetnie czujących się w branży finansowej. Taka osoba ma szansę na sukces!
To ile zarabia makler?