Spadki na giełdzie

1
2098
spadki na giełdzie

Spadki na giełdzie to nieodzowny element ryzyka jaki podejmują inwestorzy spekulujący na akcjach. Najczęściej oznaczają straty, który szybko trzeba uciąć, aby zachować resztę kapitału inwestycyjnego. Inaczej wygląda sytuacja na kontraktach terminowych i na giełdzie walutowej. Tutaj, dzięki tzw. krótkiej sprzedaży, istnieje możliwość zarabiania na spadkach. Spadki kursu akcji to również możliwość odkupienia ich po okazyjnych cenach.

Inwestowanie na giełdzie

spadki na giełdzieZastanawiasz się jak rozpocząć inwestowanie na giełdzie? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że akcji spółek nie można zakupić bezpośrednio na giełdzie. Możesz tego dokonać dopiero za pośrednictwem domu maklerskiego. W tym celu należy założyć konto maklerskie i wpłacić na niej pieniądze, które chcesz przeznaczyć na inwestycje. Wszystkie formalności z tym związane można załatwić poprzez internet . Również składanie zleceń odbywa się drogą online. W tym celu logujesz się na platformie inwestycyjnej, gdzie masz dostęp do bieżących notowań akcji i instrumentów pochodnych. Koszty związane z inwestowaniem sprowadzają się do opłacenia prowizji od każdej transakcji oraz 19% podatku od zysków. Samo prowadzenie konta maklerskiego jest zazwyczaj darmowe.

Inwestowanie na giełdzie możesz rozpocząć na naszej GPW. Oprócz akcji, możesz również kupić akcje, kontrakty terminowe, czy tez obligacje. Bardzo ciekawą propozycją dająca duże możliwości inwestycyjne są kontrakty terminowe oparte na indeksach giełdowych. W dalszej kolejności możesz spróbować swoich sił na rynkach zagranicznych – New York Stock Exchange i NASDAQ. Bardzo popularne wśród inwestorów są również giełdy w Londynie i Tokio. Jeśli i takie rozwiązanie nie da ci całkowitej satysfakcji pozostają ci jeszcze giełdy surowcowe i walutowe. Tutaj również można sporo zarobić.

Jak przetrwać spadki na giełdzie?

Jednym z nieodłącznych elementów związanych z inwestowaniem są spadki giełdowe. Sytuacja kiedy po kupnie akcji dojdzie do spadku kursu, będzie ci towarzyszyła przez cały czas trwania twojej przygody z giełdą. Należy więc się nauczyć sztuki raczenia sobie ze spadkami i ewentualnymi stratami. Bo należy rozróżnić te dwie kwestie. Spadki nie oznaczają automatycznie straty. Strata realizuje się dopiero wtedy, kiedy decydujesz się na sprzedaż akcji poniżej ceny zakupu. Jak więc radzić sobie ze spadkami na giełdzie. Stosuje się zasadniczo dwa podejścia to tej kwestii – szybko ucinać straty, albo przeczekać gorsze czasy na giełdzie. W pierwszym wypadku ustalamy sobie poziom, przy którym uznajemy, ze inwestycja jest nietrafiona i pozbywamy się akcji. W ten sposób tracimy trochę kapitału, jednak chronimy się przed większymi stratami i nadal mamy możliwości inwestycyjne. Drugie podejście z kolei zakłada trzymanie stratnych akcji, aż rynek się odbije i będzie można sprzedać je z zyskiem. Z tymże takie czekanie może trwać nawet latami. Stanowczo zalecamy więc pierwszą strategię.

Jak zarobić na spadkach giełdowych?

Dwie powyższe strategie dotyczą akcji. Natomiast w przypadku instrumentów pochodnych oraz par walutowych na rynku Forex istnieje dodatkowo możliwość zarabiania na spadkach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pary walutowe i kontrakty terminowe można nie tylko kupić, ale sprzedać. To tzw. krótka sprzedaż, sprzedajemy walor, którego tak naprawdę nie posiadamy. Transakcje zamykamy poprzez kupno danego waloru. Przy krótkiej sprzedaży możemy więc zarabiać na trendach spadkowych. To kusząca alternatywą wobec rynku akcji, gdzie jedynie możemy spadki przeczekać, albo sprzedać akcje ze stratą

Informacje o giełdzie i inwestowaniu

spadki na giełdzieGdzie można znaleźć informacje o giełdzie i inwestowaniu? Przede wszystkim w internecie – znajdziesz tutaj wiele serwisów poświęconych wszystkim rynkom finansowym. W sieci możesz czytać komentarze i analizy różnych specjalistów. Ciekawe są również strony z poradnikami dla początkujących inwestorów. na tego typu stronach znajdziesz wszelkie zagadnienia związane z początkami na giełdzie. Dowiesz się jak założyć konto maklerskie i jak dokonać pierwszej transakcji. Oprócz internetu warto również szukać wiedzy w książkach poświęconych tematyce inwestowania. Koniecznie musisz zaopatrzyć się w biblię inwestorów, czyli „Analizę techniczną rynków finansowych” Johna J.Murphy’ego. Czytaj również czasopisma poświęcone inwestowaniu na giełdzie. Warto również oglądać telewizje informacyjne, szczególnie te dedykowane informacjom biznesowym. Niecenionym źródłem wiedzy są również fora internetowe i grupy dyskusyjne. Udzielają się na nich gracze giełdowi. Uzyskujesz więc dostęp do informacji z pierwszej ręki. Co istotne, gracze giełdowi chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na sytuację rynkową, doradzają początkującym i chwalą się swoimi sukcesami, co może być dla ciebie bardzo motywujące.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here