Zakładając swoją firmę, każdy właściciel marzy o jej wielkim rozwoju, który dałby mu dobre zarobki i prestiż. W dzisiejszych czasach sam proces zakładania firmy nie jest skomplikowany. W zależności od wybranej formy prawnej, wymaga od kilku do kilkuset tysięcy kapitału zakładowego na początek. To ile pieniędzy powinniśmy mieć na start, zależne jest od tego w jakiej branży nasze przedsiębiorstwo będzie działać. Jeśli chcemy otworzyć firmę zajmującą się pisaniem tekstów na zlecenie i jesteśmy jej jedynym pracownikiem, to wymagany kapitał nie będzie ogromny. Wystarczy odpowiedni sprzęt do pracy, oprogramowanie, promocja własnej działalności, czas i umiejętności. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku firm produkcyjnych. Gdy chcemy zająć się przykładowo produkcją tekstyliów na szeroką skalę, będziemy potrzebowali ogromnych funduszy na opłacenie pracowników, wynajęcie hali, odpowiedni sprzęt. Warto wówczas wyemitować akcje. Spółki notowane na giełdzie mogą pozyskać dodatkowy kapitał na inwestycje.
Koszty dużych przedsiębiorstw
Tak naprawdę w przypadku tak dużej inwestycji, wydatki można wyliczać bez końca. Jeśli marzy nam się własna produkcja ubrań, a nie mamy odpowiednich funduszy, ani pewności, czy rynek dobrze przyjmie nasze towary, powinniśmy zacząć od produkcji na mniejszą skalę. Jednak spotkamy się w takim przypadku ze zjawiskiem tzw. niekorzyści skali. Ze względu na to, że nasza produkcja nie będzie masowa, koszty stałe rozłożą się na mniejszą ilość produktów. Przez to oferowane przez nas artykuły będą droższe i mniej konkurencyjne na rynku. Nie jest to problemem w przypadku tzw. dóbr luksusowych, jednak przy produkcji ubrań codziennego użytku, dla przeciętnego Kowalskiego, wysoka cena może okazać się dużym problemem. Oczywiście można szukać osób, które uwierzą w nasz pomysł i dadzą nam fundusze na rozwój firmy w zamian za udział w przyszłych zyskach. Istnieje wielu aniołów biznesu, którzy mogą pomoc na początku naszej drogi.
Spółki notowane na giełdzie
Możemy także założyć spółkę akcyjną. Spółki notowane na giełdzie zdobywają kapitał na swój rozwój dzięki inwestorom, którzy zdecydowali zakupić się ich akcje. Firma wciąż może realizować cele po swojemu, jednak powinna mieć na uwadze zdanie inwestorów. Inwestorzy posiadający wystarczającą ilość akcji, mają prawo do współdecydowania o firmie i do udziału w walnych zgromadzeniach. Spółka, która jest notowana na giełdzie, musi podawać do publicznej informacji swoje dane finansowe. Są to między innymi bilans, rachunek zysków i strat, czy rachunek przepływów pieniężnych. Dla firm notowanych na giełdzie papierów wartościowych co roku sporządzany jest przez biegłego rewidenta raport, w którym ocenia on kondycję finansową firmy. Ocena ta oparta jest na analizie danych finansowych. By ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa i przewidzieć jak będzie ona się kształtowała w przyszłość, można zastosować analizę wskaźnikową, czy analizę dyskryminacyjną.
Analiza kondycji spółki
Analiza wskaźnikowa przedstawia nam jak firma radzi sobie w określonych obszarach swojej działalności. W skład takiej analizy wchodzi analiza płynności, rentowności, zadłużenia, wartości rynkowej, czy produktywności. Dzięki takiej analizie, firma może zobaczyć w jakich obszarach działalności powinna wprowadzić usprawnienia, by stała się jeszcze lepsza i przynosiła większe zyski. Potencjalni inwestorzy na podstawie takiej analizy mogą ocenić sytuację firmy i zdecydować, czy chcą nabyć jej akcje. Analiza dyskryminacyjna natomiast pomoże w łatwy i szybki sposób określić, czy firma jest zagrożona w najbliższym czasie bankructwem. Wystarczy wybrać kilka z istniejących już modeli dyskryminacyjnych, podstawić do niego wartości wymaganych wskaźników i otrzymany wynik porównać z wartościami progowymi. Dzięki temu dowiemy się, czy firma podczas najbliższego roku będzie zmagała się z kłopotami finansowymi, czy też nie. Spółki notowane na giełdzie są skarbnicą danych dla każdego studenta, który staje przed napisanie swojej pracy dyplomowej z zakresu nauk ekonomicznych. Na podstawie publicznie udostępnianych danych, można zaprezentować wiele metod oceny kondycji finansowej w przedsiębiorstwach.
Giełda Papierów Wartościowych
Giełda papierów wartościowych to miejsce, gdzie fundusze pozyskują także inwestorzy. Czerpią oni korzyści w wyniku wypłacanych przez spółkę dywidend, mogą także zarobić na odsprzedaży akcji za wyższą cenę niż ta za którą je nabyli. Jest to świetna alternatywa dla mało dochodowych lokat, czy obligacji. Niestety jest też zdecydowanie bardziej ryzykowna. Jeśli notowania spółki będą spadać, albo co gorsze spółka okaże się bankrutem- można stracić zainwestowane pieniądze. Dlatego tak ważne jest rozeznanie się. Istnieje wiele metod inwestowania, które pozwalają na redukcję ryzyka, przy jednoczesnej maksymalizacji zysku. Jeśli na poważnie myślimy o zarabianiu na giełdzie, powinniśmy zgłębić ten temat i znaleźć swój własny sposób na skuteczne inwestowanie. Przede wszystkim pamiętajmy jak zwodnicze może się okazać inwestowanie zgodnie z kursem danej akcji. Kupowanie tych akcji, które zyskują na wartości, a sprzedawanie tych, które na niej tracą, może okazać się bardzo nietrafionym pomysłem. Dlatego tak ważne jest, by inwestor charakteryzował się rozsądkiem i stalowymi nerwami.
Czy akcje KGHM dadzą zarobiić?