Program do zarządzania produkcją – o czym warto pamiętać przy wyborze?

0
4825
Program do zarządzania produkcją – o czym warto pamiętać przy wyborze?

Planowanie i wdrażanie procesu produkcyjnego to wymagające i niełatwe zadanie. Musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, jak czas przewidziany na zlecenie, ilość potrzebnych półproduktów czy zapotrzebowanie na konkretne maszyny. Z pomocą w ogarnięciu tych wszystkich elementów może przyjść system klasy ERP – dedykowany program do zarządzania firmą produkcyjną.

Jak to działa?

ERP, czyli Enterprise Resource Planning to oprogramowanie mające za zadanie wspomaganie i koordynowanie planowania procesów produkcyjnych. Program nie tylko zbiera wszystkie niezbędne informacje, ale także na bieżąco je analizuje i zestawia w łatwiejsze do opanowania pakiety, dzięki czemu harmonogramowanie może przebiegać szybko i sprawnie. Korzystanie z ułatwienia, jakim są programy do zarządzania produkcją umożliwia również minimalizowanie ryzyka pomyłek i błędów w obliczeniach. Zalety systemów klasy ERP Największym plusem korzystania z tego typu software”u jest oczywiście oszczędność czasu i pieniędzy. Poza tym ERP pozwala nam na lepsze opanowywanie takich elementów planowania produkcji, jak:

– optymalizowanie zapasów, co jest możliwe dzięki prognozowaniu sprzedaży;

– śledzenie drogi zamówienia, od przesyłki do dostarczenia produktów;

– zbieranie danych o przychodach oraz śledzenie dokumentów związanych ze sprzedażą: paragonów, faktur;

– chronologiczny zapis zdarzeń dla każdej zrealizowanej transakcji;

– dopasowanie zamówień zakupów, śledzenie zysków i kosztów.

Ponadto system można skonfigurować w taki sposób, aby wszystkie osoby w firmie, które potrzebują powyższych danych, miały do nich swobodny dostęp. Wady systemów klasy ERP Jak każde narzędzie, także i to nie jest wolne od wad. W przypadku średnich firm duże znaczenie może mieć cena takiego rozwiązania, a także trudność jego implementacji, która wymaga czasu i zaangażowania pracowników w odpowiednie szkolenia.

Ostatecznie jednak może się okazać, że pomimo poniesionego kosztu i czasu, taki program dla firmy produkcyjnej znacznie przyspiesza inne działania firmowe, rekompensując tym samym nakłady, jakich wymaga jego wdrożenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here