Zyskuj dzięki outsourcingowi kadrowo płacowemu

0
1780
Zyskuj dzięki outsourcingowi kadrowo płacowemu

Zadaniem każdego przedsiębiorstwa jest otrzymywanie przychodów z tytułu prowadzonej działalności. Niestety, oprócz działalności docelowej, czyli usługowej, handlowej lub produkcyjnej, jest też tak zwana działalność nieprodukcyjna – nie przysparzająca żadnych zysków, która jednak musi być wykonywana w obrębie tej działalności. Dlatego stworzono outsourcing.

Czym charakteryzuje się outsourcing kadrowo-płacowy?

W ramach działalności nieprodukcyjnej, firma musi na przykład dbać o czystość obiektu, którym zarządza i w sposób określony w przepisach wykonywać prace sprzątające na obiekcie. Musi też dbać o pracowników i zapewniać im posiłki. Konieczne jest też dbanie o ich sprawy kadrowe i płacowe. Do tych wszystkich zadań można stworzyć stanowiska typowo administracyjne, wewnętrzne, odpowiedzialne tylko za te zadania. Jeśli jednak zadania te nie wymagają tworzenia odrębnych stanowisk i nie są tak czasochłonne, najlepiej je oddelegować firmom zewnętrznym. Jest to właśnie outsourcing.

Outsourcing kadrowo płacowy

Outsourcing kadrowo płacowy charakteryzuje się tym, że firma zewnętrzna specjalizująca się w tej branży, przejmuje kwestie kadrowe i płacowe zatrudnionych na terenie firmy pracowników. Zajmuje się ich rekrutacją zgodnie z wytycznymi, zatrudnia ich, opłaca za nich składki z firmowych pieniędzy, wylicza oraz wypłaca im wynagrodzenia. Dzięki takiemu podziałowi obowiązków, firma może się skupić na swojej docelowej działalności i to w nią inwestować największe środki. Jest to również korzystne z innych względów – wszelkie błędy i niedociągnięcia leżą po stronie firmy wykonującej powierzone im zadania, więc nie odpowiada za nie bezpośrednio pracodawca.

Prowadzenie działalności jest przede wszystkim ciągłą kalkulacją – konieczności inwestycji, podejmowanego ryzyka, strat i przychodów. Jeśli coś nie przynosi spodziewanych przychodów, to należy się zastanowić nad zmianą dotychczasowego postępowania. Tak właśnie uczyniono w wielu firmach, w których zredukowano stanowiska kadrowo-płacowe i zaczęto zatrudniać pracowników za pośrednictwem firm zewnętrznych, co finalnie okazało się bardziej opłacalne, bo generowało mniejsze koszty. Poszukiwanie oszczędności w sprawach niezwiązanych z docelowym działaniem firmy jest kluczem do zarabiania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here