Czy warto korzystać z biznesowej bazy firm w sprzedaży?

0
1301
Czy warto korzystać z biznesowej bazy firm w sprzedaży

Bazy biznesowe firm to rozwiązanie stosunkowo nowe i jeszcze niepopularne nawet wśród samych przedsiębiorców. Ich przeznaczenie jest bardzo proste, mają dostarczyć wszelkich niezbędnych informacji przedsiębiorcom o innych firmach, z którymi ci planują współpracować w dowolny sposób.

Jak powstały bazy firm?

Istotą powstania baz biznesowych firm było zrozumienie, że informacja jest współcześnie jednym z najcenniejszych towarów, jakie dostępne są na rynku. To informacja pozwala na swobodne funkcjonowania firmy, a przede wszystkim na uniknięcie kłopotów związanych z brakiem dostatecznej liczby danych na temat partnera handlowego.

Takie bazy tworzone są na podstawie i tych informacji, które firmy zechcą udzielić dobrowolnie i tych, które muszą podać, jeśli chcą legalnie działać na Polskim czy Unijnym rynku. Istnieje bowiem wiele ogólnodostępnych rejestrów, gdzie znajdziemy podstawowe informacje, które pozwalają nam zrozumieć, jaki jest zakres działalności firmy, jej możliwości i kto w danym przedsiębiorstwie podejmuje stosowne decyzje. Oprócz tego znajdziemy tam wszelkie dane adresowe oraz informacje związane z obrotem rocznym firmy, ilością zatrudnionych pracowników czy statusem prawnym danego przedsiębiorstwa.

Kiedy warto skorzystać z bazy?

Kiedy zatem opłaca się nam skorzystać z takiej bazy danych? Przede wszystkim, wtedy kiedy po raz pierwszy dochodzi do kontaktów handlowych z danym przedsiębiorstwem. Warto wtedy uzyskać podstawowe informacje co do naszego nowego partnera handlowego.

Często handel związany jest bowiem z udzieleniem kredytu czy określenia wydłużonego terminu płatności, co oznacza wzięcie towaru w kredyt przez naszego klienta. Oczywiście osoba sprzedająca musi tutaj uzyskać maksimum pewności, że towar zostanie sprzedany, a tym samym odzyska ona swoje pieniądze w terminie i w całości.

Znalezienie wszystkich możliwych informacji na temat danej firmy pozwoli nam w jakimś stopniu zminimalizować ryzyko wpadki, a tym samym straty pieniędzy.

Baza firm polskich jest dobrym wyborem także wtedy, kiedy planujemy inwestycje w daną firmę lub wejście z nią w jakikolwiek interes, który wymaga od nas nakładów finansowych. Uzyskanie danych dotyczących kapitału zakładowego, ilości zatrudnionych osób czy obrotów, pozwoli nam ocenić jak bardzo dana firma ma potencjał i czy związek ten będzie dla nas korzystny.

Wartym wspomnienia jest, że biznesowe bazy firm dotyczą jedynie firm, które działają na terenie Polski. W przypadku tych ostatnich tworzone są zróżnicowane bazy. Kiedy zatem planujemy kontakty międzynarodowe i inwestycje związane z podmiotami z innych państw, powinniśmy szczególnie dokładnie sprawdzić ich wiarygodność i nie polegać jedynie na podanych nam przez przedstawicieli firmy informacjach.

W innym przypadku może nas bowiem spotkać olbrzymie rozczarowanie, a nieudana inwestycja przyczynić się nawet do upadku finansowego naszej firmy, a przynajmniej do pojawienia się straty, która nie była przez nas planowana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here