Czym jest JPK?

0
1735
Czym jest JPK?

Choć z powyższym skrótem można spotkać się bardzo często, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co on tak naprawdę oznacza. Jego rozwinięciem jest tak zwany Jednolity Plik Kontrolny, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Podpowiadamy więc, z czym wiąże się jego istnienie, oraz co oznacza wspomniany dokument dla przedsiębiorcy.

Czym charakteryzuje się Jednolity Plik Kontrolny?

Niewątpliwie największą uwagę należy zwrócić na fakt, że JPK, również dla faktur sprzedażowych, jest rozwiązaniem mobilnym. Zostało wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, aby usprawnić pracę organów podatkowych oraz kontroli skarbowej. Jednolite Pliki Kontrolne są więc zbiorami danych, które generuje się bezpośrednio za pomocą programów księgowych, dostępnych online. Zawierają one informacje o operacjach gospodarczych w danym okresie (miesiącu). Podstawową funkcją, jaką mają pełnić te dokumenty, jest znaczne uproszczenie kontroli podatkowych, ale także ograniczenie jakichkolwiek wyłudzeń. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest przekazanie Jednolitego Pliku Kontrolnego do urzędu skarbowego w momencie, gdy wspomniany organ tego zażąda. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet, jeśli urząd jeszcze nie poprosił o przekazanie informacji, osoba prowadząca firmę musi na bieżąco je generować oraz przechowywać.

Jakie struktury JPK można wyróżnić?

Jednolite Pliki Kontrolne składają się z siedmiu struktur logicznych postaci elektronicznej dowodów księgowych, a także ksiąg podatkowych. Są to:

  • JPK_KR, czyli księgi rachunkowe,
  • JPK_WB– wyciąg bankowy,
  • JPK_MAG– magazyn,
  • JPK_VAT, czyli ewidencje zakupu i sprzedaży,
  • JPK_FA– faktura VAT,
  • JPK_PKPIR, co oznacza podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  • JPK_EWP, czyli ewidencja przychodów (ryczałt).

Należy pamiętać o tym, że każda z tych struktur musi posiadać nagłówek, sekcję merytoryczną oraz sekcję kontrolną, które zawierają dane na temat zdarzenia gospodarczego i sumy kontrolne. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie, czy wszystkie informacje zostały zinterpretowane w sposób prawidłowy. Obecnie w sieci, dostępnych jest wiele oprogramowań dla firm, które umożliwiają generację Jednolitego Pliku Kontrolnego w sposób łatwy i czytelny. Należy w nich wybrać interesującą strukturę dokumentu, a następnie wprowadzić wszelki, wymagane przez system dane o konkretnych transakcjach z danego okresu czasu. Są one zależne oczywiście od tego, jaki rodzaj pliku musimy stworzyć.

Na kim spoczywa obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Najnowsze przepisy prawne określają, że takie dokumenty, na potrzeby VAT muszą być przekazywane do urzędu skarbowego tak naprawdę przez każdego przedsiębiorcę bez wezwania. Mowa tu o pliku JPK_VAT. Jeśli chodzi o wszystkie, pozostałe struktury JPK, również obowiązują one każdego posiadacza firmy, nawet bardzo małej, jednak ich przekazywanie odpowiednim organom odbywa się na ich żądanie. Bardzo istotne jest również to, że duże przedsiębiorca muszą wysyłać urzędowi wszystkie możliwe struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego, ale dotyczy to tylko i wyłącznie tych danych, których aktualnie wymaga odpowiedni organ. W każdym wezwaniu dla przedsiębiorcy musi zostać jasno określony termin, w którym podatnik musi dostarczyć wszelkie, niezbędne dokumenty. Co istotne, nie może być on krótszy niż 3 dni od terminu doręczenia takiego wezwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here