Dotacja a subwencja

3
4086
dotacja a subwencja

Pośród różnych form pomocy finansowej udzielanej przez państwo określonym podmiotom na realizację ich celów, na czoło wysuwają się dwie: dotacja i subwencja. Są to zdecydowanie najpowszechniejsze formy wsparcia. Choć ich charakter jest bardzo podobny to jednak trzeba wiedzieć, że terminy te jednak się różnią. Dotacja a subwencja – jakie są więc rozbieżności w definicjach obu tych terminów? W tym miejscu postaramy się przybliżyć to zagadnienie.

Dotacja jako wsparcie finansowe

Dotacją nazywa bezzwrotną i nieodpłatną pomoc finansową. Udzielana jest najczęściej przez instytucje państwowe lub unijne i kierowana do podmiotów na realizację ich przedsięwzięć. Odbiorcami takiego rodzaju wsparcia mogą być instytucje, firmy lub osoby prywatne. Dotacje udzielane są uznaniowo. Chętni muszą spełnić konkretne kryteria, złożyć odpowiednie dokumenty i czekać na decyzję.

Dotacje dla nowych firm

Państwo bardzo często stosuje dotacje w ramach większych projektów społecznych. Jednym z takich działań jest walka z bezrobociem i zwiększenie aktywności ludzi na rynku pracy. Instrumentem, który jest tutaj często stosowany jest dotacja dla nowo otwieranych działalności gospodarczych. Dzięki takiemu wsparciu osoby nie mogące znaleźć pracy wychodzą z bezrobocia poprzez założenie własnej firmy. Ponieważ jednak działalność gospodarcza niesie za sobą obowiązek ponoszenia pewnych stałych miesięcznych opłat bez względu na zyski, dotacja pozwala utrzymać się firmie na powierzchni w najtrudniejszych momentach. Dotacje można również przeznaczyć na rozkręcenie biznesu: zakup odpowiednich narzędzi czy też wynajęcie lokalu.

Dotacja dla nowo powstałych firm jest bezzwrotne ale przy zachowaniu jednego, bardzo istotnego warunku: należy utrzymać firmę na rynku co najmniej przez 12 miesięcy. Jeśli nie dochowamy tego warunku, dotację będziemy musieli zwrócić. Przy odrobinie szczęścia i dużych pokładach samozaparcia można odnieść sukces. Dotacja może w tym wydatnie pomóc.

Dotacja a subwencja

Dotacja a subwencja – jakie elementy różnią te dwie formy wsparcia finansowego? Przede wszystkim taka, że subwencja ma charakter roszczenia prawnego. Subwencja zapisana określonemu podmiotowi musi być mu udzielona. W przypadku dotacji decyzja o przyznaniu wsparcia jest uznaniowa i obarczona spełnieniem określonych kryteriów. W przypadku subwencji mamy często do czynienia ze wsparciem wynikającym z ogólnego promowania czy też wspierania określonych działań podmiotów.

Zarówno w przypadku subwencji jak i dotacji, ogólnych otrzymane środki finansowego podmiot może wydać dobrowolnie. Kiedy jednak mamy do czynienia ze wsparciem celowym lub przedmiotowym wydawanie otrzymanych pieniędzy ma bardziej wyraźnie wyznaczone ramy. Zarówno subwencja jak i dotacja mają jedną istotną wadę. Przede wszystkim zaburzają równowagę na rynku. Podmiot otrzymujący dotację uzyskuję przewagę na tym podmiotem, który takiego wsparcie jest pozbawiony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułDotacja dla bezrobotnych

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here