Inwestowanie na giełdzie dla początkujących

1
2003
inwestowanie na giełdzie dla początkujących

Inwestowanie na giełdzie dla początkujących może być trudne, a pierwsze porażki szybko mogą zniechęcić do giełdy. Dlatego zanim zainwestujemy swoje oszczędności, warto najpierw poćwiczyć na kontach demonstracyjnych, gdzie można inwestować pieniądze wirtualne. Tego rodzaju ćwiczenia należy połączyć z intensywną nauką. Rynki finansowe to pasjonujący temat i powstało nań już wiele interesujących książek. Potrzebną wiedzę można również znaleźć w internecie.

GPW i giełdy na świecie

inwestowanie na giełdzie dla początkującychPoczątkujący inwestorzy giełdowi swoje pierwsze kroki kierują na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Na GPW można inwestować w akcje spółek giełdowych, opcje, kontrakty terminowe, czy też obligacje. Do wyboru mamy zarówno duże polskie przedsiębiorstwa, banki, czy też kopalnie, jak i dopiero raczkujące firmy technologiczne. Instrumentów tych, jak i akcji nie można zakupić bezpośrednio na giełdzie. Potrzebny będzie nam do tego pośrednik w postaci domu maklerskiego. To tam należy założyć konto maklerskie i przelać na nie pieniądze przeznaczone na inwestycje. Cała procedura – zarówno założenie konta i samo inwestowanie – odbywa się poprzez internet.

Domy maklerskie stale rozwijają swoją ofertę. Obecnie standardem jest możliwość inwestowania również na giełdach zagranicznych. Bez wychodzenia z domu, poprzez internet, można kupić akcje Facebooka, Microsoftu, BP, czy też Tesco. Dzięki internetowi możesz spekulować na akcjach i instrumentach pochodnych najważniejszych giełdach na świecie. Otworem stoją przed tobą amerykańskie New York Stock Exchange i NASDAQ, także Tokio Stock Exchange i London Stock Exchange. Swobodny dostęp maja gracze giełdowi również do rynków walutowych. Na rynku Forex można inwestować w bogaty wachlarz par walutowych. Interesujące z punktu widzenia inwestorów są również giełdy surowcowe, gdzie można spekulować na ropie, czy też złocie.

Inwestowanie na giełdzie dla początkujących

Aby jednak rozpocząć inwestowanie na realnych rynkach i zaryzykować rzeczywiste pieniądze, należy najpierw spróbować swoich sił na koncie wirtualnym. Ja da nam to korzyści? Przede wszystkim pozwoli nam się oswoić z platformą transakcyjną. Zapoznamy się z technicznymi aspektami składania zleceń na giełdzie. Sprawdzimy jak to wszystko wygląda w praktyce. Warto jednak pamiętać, że to zaledwie namiastka prawdziwej gry na giełdzie. Inwestując wirtualne pieniądze nie jesteśmy poddani żadnej presji bowiem niczego nie ryzykujemy. Emocje da nam dopiero gra na prawdziwych pieniądzach. Inwestowanie na giełdzie dla początkujących, powinno zacząć się od niewielkich kwot. Dopiero jak nabierzemy wprawy i zaczniemy panować nad emocjami możemy zwiększyć kwotę inwestowanych pieniędzy.

Źródła wiedzy o inwestowaniu

Aby osiągnąć zyski na giełdzie należy również zdobyć odpowiednią wiedzę. Ważna jest wiedza nie tylko o bieżących wydarzeniach na rynkach, ale również wiedza o tym jak takie rynki działają i jakie są strategie inwestowania. Oczywiście gro informacji znajdziesz w internecie. Istnieje wiele portali internetowych, na których znajdziesz notowania giełdowe i informacje o wydarzeniach rynkowych. Do tego dochodzą analizy i komentarze specjalistów, a także prognozy giełdowe. Na takich stronach zamieszczone są zwykle różnego rodzaju poradniki dotyczące gry na giełdzie. W nich dowiesz się jak rozpocząć przygodę z giełdą, jaką kwotę na początek zainwestować i jakie są strategie gry. Poznasz również definicje wielu pojęć związanych z obrotem akcjami na giełdzie.

Sukces na giełdzie

inwestowanie na giełdzie dla początkującychJak grać, aby osiągnąć sukces na giełdzie? Przede wszystkim musisz być osobą maksymalnie o wysokim poziomie samodyscypliny. Będzie ona przydatna do tego, aby kurczowo trzymać się planu gry. A ten jest niezbędny do zyskownej gry na giełdzie. Czym jest plan gry? Aby stworzyć swój własny plan gry musisz przede wszystkim uwzględnić poziom ryzyka, jaki gotów będziesz podjąć. To punkt wyjściowy – na jego podstawie będzie mógł ustalić poziom wyjścia z transakcji. Przykładowo – ustalasz, że na jednej transakcji jesteś w stanie zaryzykować 20% kapitału. Wówczas musisz ustalić poziom wyjścia z transakcji, kiedy straty osiągną taki właśnie poziom.

I tutaj własnie potrzebna jest dyscyplina. Większość graczy niechętnie przyznaje się do błędu i akceptuje straty. A te na poziomie 20% są jeszcze do przełknięcia. Najgorsze co można w tym momencie zrobić, to próbować przeczekać czas spadków w nadziei, że trend się odwróci. Takie podejście może całkowicie wyczyścić nam konto. Sukces na giełdzie uwarunkowany jest również przeprowadzeniem rzetelnych analiz rynkowych: zarówno fundamentalnej, jak i technicznej. Należy również na bieżąco śledzić wydarzenia gospodarcze i geopolityczne. Słowem: trzeba wiedzieć o wszystkim, co może mieć wpływ na rynki finansowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here