Inwestowanie w nieruchomości

1
1950
inwestowanie w nieruchomości

Nieruchomości od lat przodują w inwestycyjnych planach Polaków. Kupowane są chętnie, ponieważ przekładają się na bezpieczeństwo lokowanych środków oraz dają szansę na realne zyski. Błędem byłoby zakładać, że na nieruchomościach nie można stracić. Kupowane jednak z rozwagą mogą przynieść znaczne zyski. O czym jeszcze pamiętać, planując inwestowanie w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości

inwestowanie w nieruchomościZwrot inwestycji w przypadku nieruchomości przychodzi najczęściej dopiero z czasem. Zwłaszcza jeżeli na jej zakup zaciągnięto kredyt. W przypadku sporej grupy takich inwestycji przeznaczane są one na wynajem. Z czynszu od lokatorów spłaca się najpierw zadłużenie względem banku, a potem można liczyć na tak zwany czysty zysk. Jeżeli ktoś kupił nieruchomość za własne pieniądze, wówczas profity zobaczy znacznie wcześniej. Jednak ekonomiści są zdania, że nawet jeżeli inwestowanie w nieruchomości wymaga zadłużenia, to jest to rozsądny krok. Przede wszystkim przez wzgląd na to, że pożyczone pieniądze nie są wydawane na byle co, ale inwestowane. Specjaliści z zakresu finansów od dawna alarmują, że polscy obywatele za mało inwestują, przez co ich prognozy na przyszłość nie są zbyt dobre.

W tym kontekście tak chwalona przez media wysoka konsumpcja nie jest już tak pozytywnym zjawiskiem. Wiele osób bowiem wydaje swoje zarobki na bieżąco właśnie na bieżącą konsumpcję. Nie oszczędzają i nie inwestują. A warto inwestować, o ile oczywiście robi się to z głową. Zakup nieruchomości w dobrej lokalizacji to jeden z najlepszych pomysłów na ulokowanie swoich pieniędzy. Początkowo wydatek związany z taką inwestycją może przerażać. Jednak polscy pracownicy zarabiają coraz lepiej i mogą sobie pozwolić na odłożenie przynajmniej części tych zarobków. A najlepiej ich zainwestowanie. Grunt by pieniądze nie leżały, mogą bowiem na siebie zarabiać. I to całkiem nieźle. W przypadku inwestowania na rynku nieruchomości zyski nie są być może spektakularne i natychmiastowe. Jednak po latach wartość nieruchomości wzrośnie, więc już chociażby pod tym względem jej właściciele zyskają.

Dodatkowe możliwości jakie daje posiadanie nieruchomości

Kupując nieruchomość zyskuje się także coś jeszcze. A mianowicie lepszą zdolność kredytową. Posiadany dom, mieszkanie czy teren można bowiem w każdej chwili zastawić. Z kredytu hipotecznego finansuje się natomiast dowolny cel. To dobra informacja dla wszystkich, pragnących rozwijać się zawodowo czy chociażby inwestować w kolejne nieruchomości. Każda kolejna stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek różnych losowych zdarzeń. Pomijając już fakt, że w międzyczasie może na siebie zarabiać. Wystarczy wynająć przynajmniej jej część, co ochoczo czynią chociażby rodzice studentów. Kiedy ich pociecha rozpoczyna naukę w dużym mieście, kupują jej mieszkanie. Jednocześnie wynajmują pokój, a nawet dwa innym osobom. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznacza się na spłatę kolejnych bankowych rat czy opłacenie nauki własnego dziecka. To popularna praktyka, zwłaszcza wśród rodziców chcących zapewnić swoim dzieciom jak najlepszy start już po zakończeniu nauki.

Bezpieczeństwo inwestycji

inwestowanie w nieruchomościOmawiając inwestowanie w nieruchomości, warto z całą mocą podkreślić bezpieczeństwo takiej inwestycji. Nieruchomości rzadko tracą swoją wartość, chyba że dojdzie do jakichś poważnych załamań rynkowych. Te jednak zdarzają się rzadko, a poza tym prędzej czy później mijają. Generalnie grunty oraz postawione na nich nieruchomości zyskują na znaczeniu. Po pierwsze dlatego, że ziemi nie można dodatkowo wyprodukować. To ograniczone zasoby, którymi zainteresowanych jest coraz więcej ludzi. Ponadto zwłaszcza w miastach dobrze widać, że wraz z rozbudową tych jednostek administracyjnych dzielnice dawniej ulokowane na obrzeżach zbliżają się do centrum. Przynajmniej mentalnie. A zatem ich znaczenie rośnie, co przekłada się na atrakcyjność i ceny znajdujących się tam nieruchomości. Zatem na ich zakupie raczej się nie straci. Wręcz przeciwnie, wytrwali oraz cierpliwi inwestorzy mogą liczyć na wysokie zyski. Wystarczy poczekać kilka lat, aby nieruchomość sprzedać znacznie drożej niż się ją kupiło w przeszłości.

Zarządzanie nieruchomością

Inwestując w nieruchomość, trzeba jednak być także gotowym na poświęcenie. Wśród największych obowiązków znajduje się oczywiście konieczność spłaty zobowiązania finansowego na rzecz banku. Jednak nawet i bez tego zarządzanie nieruchomością generuje spore wyzwania. Wynajmujący muszą poświęcać czas na szukanie najemców, a także opiekowanie się nieruchomością. Obecnie oczekiwania lokatorów co do standardu są dosyć wysokie. Konieczny staje się zatem regularny remont. Na bieżąco trzeba też kontrolować, w jakim stanie znajduje się dom czy mieszkanie. Do tego konieczność opłacania rachunków, jeżeli znajduje się to w kompetencji właściciela. Wszystkie te dodatkowe obowiązki nie wydają się jednak zbyt przerażające. Zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby właścicieli nieruchomości. Należy zatem zakładać, że inwestowanie w nieruchomości przede wszystkim widziane jest jako szansa. Na zysk, ale także na zabezpieczenie przyszłości własnej oraz kolejnych pokoleń. Ponadto daje szansę na sprawdzenie się w nowej roli, co też nie jest bez znaczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here