Wirtualne inwestowanie na giełdzie

1
3164
wirtualne inwestowanie na giełdzie

Wirtualne inwestowanie na giełdzie to przedsmak tego co może nas czekać na prawdziwym rynku. Dzięki kontom demonstracyjnym oferowanym przez domy maklerskie, możemy zapoznać się z techniką składania zleceń i systemem notowań. Oczywiście taka gra pozbawiona jest emocji, bowiem przecież nie inwestujemy prawdziwych pieniędzy. Daje jednak pewną możliwość oswojenia się z rynkiem, przed zainwestowaniem swoich oszczędności. Jeśli do tego dołożymy jeszcze solidną porcję wiedzy zdobytej z fachowych publikacji, możemy śmiało rozpocząć grę na giełdzie.

Inwestowanie na GPW

wirtualne inwestowanie na giełdzieBardzo popularna wśród rodzimy inwestorów jest bez wątpienia Giełda Papierów Wartościowych. To na niej emitują akcje największe polskie spółki, celem pozyskania kapitału na inwestycje. Akcje te następnie brane są na cel przez inwestorów, którzy pragną osiągnąć zyski ze spekulacji. Inwestowanie na GPW nie ogranicza się jedynie do akcji spółek. Nasza giełda oferuje również bogaty wachlarz instrumentów pochodnych, z których najbardziej popularne są opcje i kontrakty terminowe. Założenie konta maklerskiego jest bardzo proste i wszystko odbywa się online. Domy maklerskie oferują możliwości inwestowanie nie tylko na GPW, ale również na giełdach światowych.

Największe giełdy na świecie

Skoro więc giełdy zagraniczne stoją przed nami otworem, to znacznie zwiększają się nasze możliwości inwestycyjne. Warto spróbować swoich sił na największych giełdach amerykańskich. New York Stock Exchange i NASDAQ oferuje akcje setek różnych spółek, a także znacznie rozbudowany wachlarz instrumentów pochodnych opartych na indeksach giełdowych. Możesz poprzez internet kupić akcje choćby Facebooka, czy też Apple. Możliwe jest również inwestowanie na innych giełdach zagranicznych, które mają wpływ na klimat inwestycyjny na całych świcie. Mowa tu o London Stock Exchange i Tokio Stock Exchange. To znacznie poszerza pole manewru drobnych inwestorów. Warto skorzystać z tej opcji.

Wirtualne inwestowanie na giełdzie

Gra na giełdzie oczywiście wiąże się ryzykiem utraty zainwestowanych pieniędzy. Dlatego warto sporo czasu poświecić na naukę i wirtualne inwestowanie na giełdzie. Na czym polega wirtualna gra na giełdzie? Każdy dom maklerski może ci zaoferować konto demo. To konto, na które nie przelewasz prawdziwych pieniędzy, ale zasilasz je pieniędzmi wirtualnymi. Na takiej platformie inwestycyjnej masz oczywiście dostęp do notowań akcji i instrumentów pochodnych w czasie rzeczywistym. Możesz dokonywać zakupów i sprzedaży jak na normalnej giełdzie. Różnica polega na tym, że nie inwestujesz prawdziwy pieniędzy, nie ponosisz więc żadnego ryzyka. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim możesz oswoić się z system transakcyjnym, sprawdzić jak w praktyce wygląda składanie zleceń. I to tyle – bowiem prawdziwej gry na wirtualnym koncie się nie nauczysz. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nic nie ryzykujesz, a więc twoje decyzje nie są podejmowane pod psychicznym napięciem, tak jak ma to miejsce na rzeczywistym rynku. Dopiero tam poznasz na własnej skórze z jakimi emocjami wiąże się inwestowanie na giełdzie.

Skąd czerpać wiedzę?

wirtualne inwestowanie na giełdzieInwestowanie na giełdzie warto oczywiście poprzedzić solidną porcją nauki. Oczywiście dobrym źródłem pozyskiwania wszelkiego rodzaju informacji o giełdzie jest internet. Znajdzie mnóstwo stron internetowych publikujących najświeższe notowania giełdowe, analizy, komentarze, czy też poradniki dotyczące inwestowania na giełdzie. Warto również zajrzeć do pozycji książkowych z „Analizą techniczną rynków finansowych” Murphy’ego na czele. Warto również na bieżąca śledzić stację TVN BiŚ, a także czytać czasopisma branżowe – Parkiet, czy też Puls Biznesu.

Jak utrzymać się na rynku?

Kiedy już posiądzie odpowiednią dawkę wiedzy i nabierzesz wprawy przy pomocy inwestowania wirtualnych pieniędzy, możesz spróbować swoich sił na rynku rzeczywistym. Tutaj inwestujesz swoje pieniądze. Musisz się wiec liczyć z ryzykiem ich utraty. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego kapitału do inwestycji. To muszą być pieniądze, z których stratą bez problemu sobie poradzisz. Nie inwestuj pieniędzy, które masz odłożone na zapłatę rachunków, czy też rat kredytowych. To może doprowadzić twoje finanse do katastrofy. Zanim zaczniesz zarabiać na giełdzie, dobrze będzie jeśli w ogóle się na niej utrzymasz – tzn. nie stracisz całego swojego kapitału. A to wbrew pozorom zdarza się bardzo często wśród początkujących graczy. Jak więc się utrzymać na rynku? Przede wszystkim należy szybko zamykać stratne pozycje. Jeśli kupiłeś akcje, których kurs zaczyna spadać, nie licz, że trend się odwróci. Czekać bowiem możesz bardzo długo, a twój kapitał jest w tym czasie zamrożony. Najlepiej szybko pozbyć się stratnych akcji i szukać następnych możliwości zyski, na innych walorach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here