Notowania spółek

1
2228
notowania spółek

Notowania spółek na giełdach papierów wartościowych nieustannie się zmieniają. Kursy akcji podlegają siłom popytu i podaży. Zmiany kursów to szansa dla inwestorów na zyskowną spekulację. Obecnie, dzięki internetowi, rynki finansowe stoją otworem nawet przed drobnymi inwestorami.

Akcje spółek

notowania spółekPrzedsiębiorstwa, w celu pozyskania kapitału na inwestycje, mają możliwość emitowania akcji. Dzięki temu są w stanie pozyskać sporę środki pieniężne na swój rozwój. Firmy wchodzące na giełdę sprzedają swoje akcje. Akcjonariusz zyskują prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, a także prawo do ewentualnej dywidendy. Jednak głównym źródłem zarobku na giełdzie jest sprzedaż akcji z zyskiem. Tak postępuje większość graczy, którzy patrzą na rynek krótkoterminowo. Jednak czasami zyski przynosi trzymanie akcji spółki przez kilka lat, zwłaszcza jeśli to firma aktualnie niedoceniana, ale mająca ogromny potencjał rozwoju.

Notowania spółek na GPW

Akcje polskich spółek, ale nie tylko, notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Notowania spółek odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku. Godziny sesji mieszczą się w przedziale od 9:00 do 17:00. W czasie od 8:30 do 9:00 odbywa się przyjmowanie zleceń na otwarcie. W przypadku notowań kontraktów terminowych sesja zaczyna się nieco wcześnie, bo o godzinie 8:45. Notowania spółek na GPW uporządkowane są w odpowiednie indeksy, które pokazują kondycję rynku. Najszerszym indeksem jest Warszawski Indeks Giełdowy – WIG. Obejmuje wszystkie spółki notowane na giełdzie. Jego poziom, oraz trend pokazują jaka jest kondycja GPW i jakie nastroje panują wśród inwestorów. Inne ważne ideksy to WIG20, WIG30 oraz subindeksy sektorowe.

Notowania na giełdach surowcowych

Jednak spółki i akcje to nie wszystko na czym można zarabiać na giełdach. Interesujący jest również rynek surowców. Notowania ropy są ściśle skorelowane z wydarzeniami geopolitycznymi. Ropa czuła zwłaszcza na sytuację panującą na Bliskim Wschodzie, oraz na postanowienia państw OPEC. Ale handlować można również innymi surowcami. Popularne i uznawane za bardzo bezpieczną inwestycję jest złoto. Można również pokusić się o inwestycje w miedź, czy też srebro. Surowce notowane są w dolarach za jednostkę danego surowca. I tak cenę ropy podaje się w dolarach za baryłkę, złoto podawane jest uncjach, zaś miedź w tonach.

Notowania na światowych giełdach akcji

Wśród rodzimych inwestorów bardzo popularne ostatnimi czasy jest inwestowanie na giełdach zagranicznych. Obecnie większość domów maklerskich umożliwia zakup akcji na giełdach w Nowy Jorku, Londynie, czy też Tokio. Dlatego tez nie musimy ograniczać się do akcji KGHM, Tauronu czy też polskich banków. Teraz możemy również inwestować w Facebooka, Apple, czy też General Electric. Największą giełdą na świecie jest New York Stock Exchange. Zaraz za nią jest inna amerykańska giełda Nasdaq. Te dwie giełdy zza oceanu, a także London Stock Exchange oraz Tokio Stock Exchange nadają rytm światowym finansom. Notowania spółek zagranicznych znajdziesz na wielu serwisach internetowych. Nie trzeba nawet specjalnie szukać. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz dostęp do najważniejszych światowych rynków.

Jak osiągnąć zysk?

notowania spółekJednak wybór odpowiedniej giełdy i spółki, w której akcje chcemy zainwestować do dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby osiągnąć zyski, trzeba jeszcze wiedzieć jak inwestować. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że są dwa podejście do inwestycji giełdowych: fundamentalne i techniczne. Jedno nie zastąpi drugiego. Analiza techniczna i analiza fundamentalna dadzą nam odpowiedzi na zupełnie różne pytania. W połączeniu dają nam wiele cenny informacji przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Analiza fundamentalna pozwoli nam ocenić kondycję spółki. Dzięki takiemu podejściu dowiemy się jak firma rokuje na przyszłość, czy planuje inwestycje i jakie są szanse na jej rozwój.

W dalszej kolejności możemy przejść do analizy technicznej. Na podstawie wykresów historycznych może przewidywać w jakim aktualnie miejscu znajduję się kurs spółki. Na dodatek możemy spróbować ocenić czy będzie rósł czy spadał w różnych perspektywach czasowych. Oczywiście analiza techniczna nie da nam stuprocentowej pewności, że akurat w tym momencie kurs zmieni trend, ale da nam spore prawdopodobieństwo różnych zachowań rynkowych. Formacje na wykresach giełdowych lubią się powtarzać. Dlatego można wyselekcjonować takie formacje, po których zazwyczaj następuje wzrost kursu, jak i takie, które zwiastują spadek. To bardzo cenne informacje, które można wykorzystać do wyboru najlepszego momentu na zakup akcji, jak momentu na ich pozbycie się. Warto zapoznać się z tajnikami analizy technicznej, gdyż daje ona graczowi giełdowemu znakomity obraz rynku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAkcje online
Następny artykułGiełda warszawska

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here