Outsourcing wady i zalety

3
3776
Outsourcing wady i zalety

Usługi outsourcingu są coraz popularniejsze. Na czym polegają? Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie usług księgowych. Wszyscy doskonale wiemy ile nowych biur księgowych powstało w ostatnim czasie. Mnóstwo przedsiębiorstw likwiduje tradycyjne etaty księgowych. Prowadzenie księgowości zlecają zewnętrznym podmiotom – biurom rachunkowym.

Księgowa na etacie sporo kosztuje. Trzeba zapłacić pensję plus wszelkie świadczenia socjalne – ZUS, ubezpieczenie itp. Na dodatek gdy w firmie zatrudniona jest tylko jedna księgowa pojawia się poważny problem z obsługą księgowości gdy pójdzie ona na urlop lub zachoruje. Biuro rachunkowe zapewnia z kolei ciągłą opiekę księgową. Outsourcing polega więc na zleceniu działań lub czynności zewnętrznym podmiotom gospodarczym. Rzecz jasna działania te mogłyby być wykonywane w ramach struktury przedsiębiorstwa.

Outsourcing wady i zalety

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że przedsiębiorstwo może skupić się na właściwych zadaniach firmy. Dzięki temu zwiększa się efektywność i skuteczność prowadzonej działalności. Przedsiębiorca nie traci czasu na obsługę księgową czy kadrowo-płacową. Outsourcing pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Największą oszczędność można uzyskać na kosztach zatrudnienia. Pracodawca nie musi opłacać pensji, szkoleń pracowników. Wszystko to dostarcza mu zewnętrzny podmiot realizujący usługę. To po jego stronie leży to by usługi świadczyć na jak najwyższym poziomie. Pracodawca nie musi więc dbać o to, by jego pracownicy podnosili swoje kwalifikacje.

W przypadku księgowości jest to wręcz konieczne jeśli firma chce rozliczać się w sposób poprawny. Mowa o outsourcingu księgowości jednak zakres usług outsourcingowych jest zdecydowanie większy. Na zewnętrzny podmiot można na przykład scedować obowiązek prowadzenia dokumentacji kadrowej. Wszelkie umowy dotyczące stosunku pracy będą opracowywane przez zewnętrznych specjalistów. Jeśli jesteśmy przy stosunkach pracy to trzeba przyznać, że o wiele łatwiej rozwiązać umowę z firmą outsourcingową niż pracownikiem.

Outsourcing pozwala skupić się na tym co jest najważniejsze w biznesie.

Niestety trzeba również powiedzieć, że outsourcing posiada wady. Przede wszystkim należy pamiętać, że firma outsourcingowa często ma dostęp do bardzo poufnych informacji. Po drugie pracodawca nad firma outsourcingową ma zdecydowanie mniejsza kontrolę. Po trzecie ryzyko spada głównie na przedsiębiorcę a nie na firmę outsourcingową. Wszelkie błędy popełnione na przykład przez biuro rachunkowe obarczają płatnika VAT. Oczywiście za wszelkie błędy, które naraziłyby firmę na starty można dochodzić odszkodowania. Nie jest to jednak takie proste.

Zanim zdecydujemy się na outsourcing warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć opłacalność takiego działania. W innym przypadku skutki nie będą tak dobre jakbyśmy tego oczekiwali.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here