Rekuperacja w domu jednorodzinnym

0
328
rekuperator domowy

Jesteś szczęśliwym posiadaczem domu jednorodzinnego i zastanawiasz się, czy warto zainwestować w rekuperację? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy dlaczego to jest dobra inwestycja.

Każdy właściciel domu wie z jak dużym kosztem wiąże się komfortowe przeżycie sezonu grzewczego. Szczególnie w tym roku, gdy ceny energii tak bardzo podrożały, wiele osób szuka sposobów na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Te osoby, które budując dom zainwestowały w energooszczędne instalacje, niewątpliwie mają ogromny powód do zadowolenia, inwestycja, nawet bardzo kosztowna niewątpliwie bardzo szybko im się zwróci. Jedną z bardzo skutecznych metod na cięcie kosztów ogrzewania jest system rekuperacji. Czym jest rekuperacja i dlaczego jest to inwestycja bardzo opłacalna?

Jak działa rekuperacja

Rekuperacja jest to po prostu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W każdym budynku mieszkalnym musi funkcjonować jakiś system wentylacji. Dawniej stosowano jedynie wentylację grawitacyjną – w systemach tego typu cyrkulacja powietrza w budynku odbywała się pod wpływem siły grawitacji. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tego celu urządzenia, które wymuszają obieg powietrza. Sprawując pełną kontrolę nad cyrkulacją powietrza w budynku można niejako przy okazji dokonywać jego obróbki – między innymi można zadbać o jego wstępne podgrzanie przy wtłaczaniu do budynku. W systemach rekuperacji do tego celu wykorzystuje się ciepłe zużyte powietrze wytłaczane z budynku. Polskie słowo rekuperacja ma pochodzenie łacińskie, od “recuperatio” – odzyskiwanie energii. W tym przypadku odzyskiwana jest energia włożona w podgrzanie powietrza wewnątrz budynku. W systemach wentylacji bez odzysku ciepła stale napływające do pomieszczeń zimne powietrze nieustannie musi być podgrzewane, co oczywiście wiąże się ze zużywaniem dużej ilości paliwa. W rezultacie rekuperacja pozwala na generowanie naprawdę sporych oszczędności. Jak możemy przeczytać na stronie https://rekuperatory-ask.pl – mogą one sięgać w niektórych przypadkach nawet 50%. Przy obecnych cenach paliwa może to oznaczać niemałe kwoty. Oczywiście, żeby wszystko funkcjonowało tak jak należy niezbędny jest profesjonalny projekt dopasowany do potrzeb i możliwości budynku, solidny sprzęt oraz wykwalifikowani monterzy.

System rekuperacji – czy ta inwestycja się zwróci?

Zastanawiając się nad zakupem rekuperacji może przychodzić na myśl rozsądne pytanie: “kiedy będę czerpać oszczędności z tego systemu – przecież jego montaż sporo kosztuje?” To niestety prawda, że koszt zakupu oraz instalacji całego systemu jest niemały. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że dom nie buduje się na rok czy dwa. Użytkują go zazwyczaj całe pokolenia. A system rekuperacji jest na tyle sprawną i prostą instalacją, że może posłużyć wiele lat. To prawda, że początkowo jego montaż wiąże się z pewnym kosztem, ale zakłada się, że przy obecnych cenach paliw, taka inwestycja może się stosunkowo szybko zwrócić. Można to łatwo policzyć. Załóżmy, że na ogrzanie domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 100m2. potrzebne jest minimum 4 tony węgla na sezon. W takim przypadku przy obecnych cenach należy się liczyć z kosztem nawet 12 tys. złotych. Jeśli dzięki systemowi rekuperacji udałoby się zmniejszyć spalanie węgla o 40%, oznaczałoby to oszczędności ok. 5 tys. złotych na każdym sezonie. W zależności od ceny zastosowanego systemu rekuperacji można założyć, że inwestycja powinna się zwrócić już po czterech latach. Po tym okresie każdego roku możemy liczyć na czysty zysk. Rachunki będą dużo niższe już na stałe. A warto pamiętać, że mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, to także większa niezależność od jego dostępności.

Zwrot z inwestycji w system rekuperacji jest tym szybszy, z im większymi powierzchniami do ogrzania mamy do czynienia. Niewątpliwie najlepiej na tego typu rozwiązaniu wychodzą właściciele dużych domów lub obiektów firmowych i przemysłowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here