Jak wybrać najlepsze podłoże do obory – maty legowiskowe

0
413
maty legowiskowe

Dbałość o stan psychofizyczny zwierząt to element często nagłaśniany. Szczególnie jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie. Dotyczy to również krów. Nie od dziś wiadomo, że odpoczynek to bardzo ważna część dnia każdej krowy. Dlatego mądrzy hodowcy i właściciele gospodarstw mleczarskich nie pomijają w oborach części legowiskowej. To jak zostanie ona zaprojektowana i z jakich materiałów zrobiona będzie miało wpływ na wydajność mleczną krów.

Ważne aspekty przy wyborze podłoża

Oczywiście na samym początku trzeba określić wielkość strefy legowiskowej i każdego legowiska. Nawet w obrębie jednej rasy mogą zachodzić różnice w wielkości. Dlatego lepiej nie inwestować w najmniejsze wymiary legowisk. Krowy to zwierzęta stadne i będą chciały odpoczywać w tym samym czasie. Z tego względu należy zadbać o odpowiednią ilość legowisk. Tak by każda krowa miała dostęp do legowiska. To niezwykle ważne jeśli chodzi o psychikę zwierzęcia. Dobry stan psychiczny zmniejsza stres, a to przyczynia się do większej wydajności mlecznej. Dobre podłoże nie powoduje urazów i skaleczeń. Musi zapewniać stabilność krowie podczas wstawania i kładzenia się. Tutaj dużym atutem jest antypoślizgowa powierzchnia mat legowiskowych. Dzięki niej można skutecznie ograniczyć upadki krów. Dbałość o czystość w oborze pomaga zmniejszyć ilość drobnoustrojów chorobotwórczych. To naprawdę ważne, jeśli krowy mają dawać mleko dobrej jakości. Maty legowiskowe są najczęściej zbudowane z gumy i pianki. Guma jest materiałem bardzo łatwym w czyszczeniu i dezynfekowaniu. Maty mają również niewielki spadek, dzięki czemu odchody zwierząt bez problemu spływają z ich powierzchni. Czyste legowiska pomagają ograniczyć problemy z racicami i zapaleniem wymienia. Obie choroby, gdy występują w stadzie krów mocno obniżają wydajność mleczną zwierząt. Jak dowiadujemy się ze strony centrumrolnictwa.pl przy wyborze podłoża w części legowiskowej obory warto również wziąć pod uwagę łatwość montażu lub wymiany materiałów. Przykładowo słoma i trociny wymagają regularnej wymiany przy której często przydają się urządzenia mechaniczne. Maty legowiskowe również należy regularnie wymieniać co kilka lat. Ich montaż jest łatwiejszy dzięki zastosowaniu gumowych kołków. To pomaga zaoszczędzić cenny czas.

Podsumowanie

Na rynku jest dostępne naprawdę sporo różnych rodzajów podłoży. Wybranie najlepszego wymaga trochę czasu i wysiłku, ale przynosi pozytywne rezultaty. Jedne krowy spędzają więcej czasu w oborze inne o wiele mniej, dlatego to bardzo ważne by przy projektowaniu części legowiskowej w oborze brać pod uwagę indywidualne potrzeby dane stada. Wielkość krów, ilość młodych, sposób chowu i żywienia – wszystkie te elementy mogą pomóc ustalić, które podłoże sprawdzi się najlepiej. W razie jakiś trudności warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm. Wybór mat legowiskowych sprawdzi się przy mniejszym i większym stadzie. To inwestycja na dobre kilka lat. Czasami zwierzęta potrzebują trochę czasu by się dostosować do nowego podłoża, dlatego jeśli do tej pory stosowaliśmy inny materiał dajmy krowom czas na przyuczenie się do nowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here