Sprawdzenie rachunku bankowego

3
2315
sprawdzenie rachunku bankowego

Posiadasz konto w banku? To bardzo dobrze się składa, ponieważ przechowywanie pieniędzy w domu już dawno wyszło z mody. Jest to również bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nasze pieniądze są bezpieczne a sprawdzenie rachunku bankowego, zwłaszcza przez internet to kwestia paru sekund. Poza tym, oprócz rachunku bankowego, można założyć rachunek oszczędnościowy i gromadzić na nim swoją ciężko (lub lekko) zarobioną gotówkę. Wygodnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo, wydają się być standardowe lokaty bankowe. Obecnie bardziej opłacalne jest zakładanie lokat krótkoterminowych aniżeli długoterminowych.

Wynika to z faktu ciągle zmieniającego się poziomu inflacji i, według prognoz, posiadacze pieniędzy na lokatach długoterminowych zarobią na nich mniej niż osoby, które systematycznie korzystają z kilkumiesięcznych lokat terminowych. Oszczędzanie na lokatach oznacza zamrożenie pieniędzy na konkretny okres czasu, gdyż wypłacenie ich wcześniej skutkuje zazwyczaj brakiem naliczenia jakichkolwiek odsetek… Należy więc być konsekwentnym i dokonywać przemyślanych decyzji w odkładaniu pieniędzy na rachunku oszczędnościowym lub zlecać stałe wpłaty (co może być opcją wygodniejszą).

Oszczędzania na rachunku bankowym

Rachunki oszczędnościowe są gorzej oprocentowane niż lokaty, ale istnieje możliwość swobodnych wpłat i wypłat gotówki. Zazwyczaj pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, a od każdej kolejnej banki pobierają stosowne opłaty, mogące wynieść nawet 25 złotych! Ma to zachęcać do oszczędzania, bo częstsze wypłaty nie dość, że nie pozwolą nic zaoszczędzić, to jeszcze będziemy stratni przez wspomniane wyżej opłaty! Należy zatem pilnować liczby wykonywanych przelewów z rachunku oszczędnościowego. Pozwoli to na realne zaoszczędzenie pieniędzy, a nie tylko wrażenie oszczędzania.

Inwestowanie oszczędności

Innym sposobem na powiększenie swojego kapitału są inwestycje, np. w fundusze bankowe a także kupowanie akcji i obligacji. Jest to jednak obarczone dużym ryzykiem, ale możliwości zysku są większe niż w przypadku lokat terminowych. Każdy musi podjąć decyzję, jaka forma oszczędzania (lub inwestowania) mu najbardziej odpowiada. Ciekawą formą inwestowania są nieruchomości, we wszystkie trzy ich rodzaje (wyróżniamy nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz lokalowe). Z zakupu i wynajmowania lokalu lub budynku można czerpać zyski (i to nie małe!) i w ten sposób budować swój kapitał. Jednakże lokale i budynki wymagają okresowych napraw i remontów. Bezpieczniejszą (choć może z początku mniej dochodową) inwestycją jest zakup nieruchomości gruntowych, ponieważ nie ma fizycznej możliwości w jakikolwiek sposób zniszczyć ziemi.

Sprawdzenie rachunku bankowego jako dobry nawyk

Częste sprawdzanie rachunku bankowego powinno być wyrobionym nawykiem (podobno dwa tygodnie trwa wyrabianie w sobie nawyku). Dokonując weryfikacji salda rachunku oraz kont oszczędnościowych, można w miarę systematycznie śledzić przyrost gotówki z oszczędzania oraz skontrolować czy nie wydajemy zbyt dużo pieniędzy. Bowiem powszechne w XXI wieku płacenie za zakupy kartą sprawia, że „nie czujemy”, gdy wydajemy pieniądze! Skutkiem czego można wydać więcej niż planowaliśmy. Sprawdzenie rachunku bankowego powinno więc być naszym cotygodniowym rytuałem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

  1. Przy niemal każdym koncie z dosteoem przez internet masz coś takiego jak menedżer finansów czy coś takiego. POdpowaida ci jakie masz przelewy do zrobienia, podsuwa ci propozycje kredytowe itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here