Akcje giełdowe

1
2343
akcje giełdowe

Akcje giełdowe spółek notowanych na GPW i innych giełdach zagranicznych dają duże możliwości dla inwestorów. Inwestowanie na giełdzie jest znacznie bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy na lokacie. Stąd też wiele osób dysponujących oszczędnościami, próbuje swoich sił na giełdzie.

Akcje giełdowe

akcje giełdoweEmitowanie akcji giełdowych to sposób przedsiębiorstw na pozyskanie dodatkowych środków w celach inwestycyjnych. Akcje kupowane są przez graczy giełdowych. Kupują je stosując różne strategie inwestycyjne. Jedni chcą je szybko odsprzedać z zyskiem, inni chcą korzystać z potencjalnej dywidendy. Posiadanie akcji daje również korzyści niematerialne, a mianowicie prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Kursy akcji są do pewnego stopnia odzwierciedleniem kondycji danej firmy, ale w szerszym ujęciu również na kurs akcji wpływ ma ogólny stan gospodarki krajowej. Notowania akcji na giełdzie podlegają prawu popytu i podaży.

Akcje spółek na GPW

Akcje polskich spółek notowane są na naszej rodzimej giełdzie – Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na emisję akcji zdecydowała się większość największych przedsiębiorstw w kraju. Wyjątek może tu stanowić przypadek Poczty Polskiej, która do dnia dzisiejszego nie wykorzystała tej możliwości pozyskania środków na inwestycje. Kondycję największych firm w kraju notowanych na giełdzie obrazuje indeks WIG20. Znajdziemy tutaj takie tuzy gospodarki jak KGHM, PGNiG, Tauron oraz największe banki i kopalnie. Obecność danej firmy w indeksie WIG20 nie jest stała. Co roku dokonuje się rewizji indeksu. Wówczas też wprowadzane są zmiany. Część firm, które nie spełniają odpowiednich kryteriów, są w indeksie zastępowane innymi firmami.

Akcje spółek na giełdach światowych

Dla inwestorów, których nie interesuje inwestowanie w rodzime spółki na GPW, otworem stoi droga do giełd światowych. Do najważniejszych należą bez wątpienia amerykańskie New York Stock Exchange i Nasdaq, japońska Tokio Stock Exchange i londyńska London Stock Exchange. Największa giełdą pod względem kapitalizacji notowanych spółek jest NYSE, założona już w 1817 roku. Kupimy tu akcje giełdowe takich spółek jak General Electric, The Coca Cola Company, czy też Exxon Mobile. Na drugie amerykańskiej giełdzie – Nasdaq kupimy z kolei akcje takich firm jak Apple, Microsoft, czy też Amazon. Jeśli zapragniemy handlować na LSE, wówczas możemy inwestować w akcje choćby Tesco, BP, czy też Vodafone.

Jak zarobić na akcjach?

Jeśli już wybraliśmy sobie odpowiednią spółkę i chcemy zainwestować w jej akcje, warto zadać sobie pytanie: jak można na tym zarobić? Odpowiedź jest stosunkowo prosta i nie ma w tym jakieś wielkiej filozofii. Należy po prostu akcje tanio kupić i drogo sprzedać. Najważniejszy wiec jest tutaj moment zakupu. Jak więc znaleźć odpowiedni moment na zakup akcji. Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Potrzebne ci będzie znajomość podstaw analizy technicznej. Kursy akcji, czy też instrumentów pochodnych rządzą się swoimi prawami. Kursy rosną lub spadają według określonych reguł, które można wychwycić i wykorzystać. Często kursy akcji przybierają różnego rodzaju kształty, które mogą zwiastować odwrócenie aktualnego trendu lub jego kontynuację. Analiza techniczna daje duże możliwości w kwestii określenie odpowiedniego momentu na wejście w rynek, oraz momentu sprzedaży akcji.

Akcje online

akcje giełdoweObecnie handel akcjami na giełdach jest całkowicie skomputeryzowany. Dzięki takiemu obrotowi sytuacja znaczne możliwości otworzyły się przed drobnymi inwestorami. Założenie konta w domu maklerskim jest bardzo proste, formalności sprowadzone są do minimum i wszystko można załatwić w internecie. Jeśli już mamy konto i przelaliśmy pieniądze, które chcemy przeznaczyć na inwestycje, możemy rozpocząć handel na giełdzie. Wszystko oczywiście odbywa się online. Gracze mają dostęp do notowań giełdowych w czasie rzeczywistym, zakup akcji odbywa się poprzez jedno kliknięcie. Od strony technicznej jest więc to niezwykle proste. Narzędzia oferowane przez domy maklerskie pozwalają na dokonywanie analizy technicznej wykresów, co znacznie ułatwia grę na giełdzie.

Na internetowych platformach inwestycyjnych mamy również dostęp do różnego rodzaju zleceń, w tym zleceń oczekujących. Możemy również wykres akcji wyświetlać w różnych jednostkach czasowych. W bardzo prosty i szybki sposób możesz wypłacić zyski na swoje konto bankowe, a również szybko możesz zasilić konto maklerskie dodatkowymi środkami na inwestycje. Początkujący inwestorzy mogą swoich sił spróbować na koncie demo, gdzie można inwestować wirtualne pieniądze. Oczywiście taka gra nie wyzwoli takich samym emocji i stresu, jak gra na prawdziwe pieniądze, ale pozwoli zaznajomić się z platformą inwestycyjną i techniką składania zleceń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here