Inwestycje giełdowe mogą być szansą na zarobienie całkiem sporych pieniędzy. Dzięki internetowi dostęp do rynków finansowych dla drobnych inwestorów stał się niezwykle prosty. Obecnie większość domów maklerskich umożliwia zakup akcji na wielu giełdach światowych. Aby zarobić na inwestowaniu na giełdzie niekoniecznie potrzebne są duże środki finansowe na początek. Najważniejsza jest wiedza i samodyscyplina.
Giełda Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zapewnia i reguluje obrót papierami wartościowymi. Dodatkowo na giełdzie można również obracać instrumentami pochodnymi, takimi jak opcje, czy też kontrakty terminowe. Na czym opiera się regulacja handlu na giełdzie? Przede wszystkim na regulaminie giełdy oraz ustawach. W pierwszej kolejności należy tu wymienić Ustawę o Obrocie Instrumentami Finansowymi, oraz kilka ustaw pobocznych. Nad wszystkim kontrole roztacza Komisja Nadzoru Finansowego. W ostatnich latach handel na naszej giełdzie pogrążony jest w stagnacji. Brakuje jakiegoś konkretnego impulsu do pobudzenia aktywności inwestorów. Jednak mimo wszystko inwestycje giełdowe są dobrą alternatywą dla lokowania środków pieniężnych, choćby ze względu na niskie oprocentowanie lokat.
Największe giełdy światowe
Największe giełdy na świecie znajdziemy w najbardziej znaczących centrach finansowych świata. Niewątpliwie jak magnes przyciąga inwestorów giełda amerykańska. Duże znaczenie dla światowych finansów mają również nastroje na giełdach w Tokio i Londynie. Zaczynając chronologicznie, pierwsza do życia budzi się giełda w Tokio. Japońscy inwestorzy handlują już wówczas, gdy gracze giełdowi nad Wisłą jeszcze śpią. Najważniejszym indeksem notowań jest tutaj Nikkei 225. To jak inwestorzy z kraju wschodzącego słońca zaczną dzień, może mieć wpływ na notowania na innych giełdach. W dalszej kolejności do handlu zabierają się inwestorzy z Europy, na następnie w USA. W Stanach Zjednoczonych oczy graczy giełdowych skierowane są głownie na indeks S&P 500, a także na Nasdaq.
Inwestycje giełdowe
Inwestycje giełdowe można oprzeć w pierwszej kolejności na akcjach spółek notowanych na giełdach. Na naszej rodzimej giełdzie w warszawie mamy możliwość inwestowania w takie tuzy polskiej gospodarki jak choćby KGHM, PGiNG, czy też banki, a także kopalnie. Jednak na giełdzie notowanych jest również mnóstwo mniejszych spółek, które z inwestycyjnego punktu widzenia można być całkiem atrakcyjne. Wiele domów maklerskich oferuje również możliwość zakupu akacji na giełdach zagranicznych. Nie wiec żadnych formalnych przeciwwskazań, abyś mógł zakupić akcje Facebooka, Apple, czy też Microsoftu. Jednak inwestycje giełdowe to nie tylko akcje, giełda bowiem oferuje również całe spektrum instrumentów pochodnych, które znacznie poszerzają możliwości inwestycyjne. Najpopularniejsze są opcje i kontrakty terminowe. Zazwyczaj oparte są o indeksy i na ich podstawie wyliczana jest cena instrumentu pochodnego.
Jak utrzymać się na giełdzie
Aby nie tyle zyskiwać na giełdzie, co w ogóle się na niej utrzymać, należy inwestować z głową. Co się za tym kryje? Przede wszystkim każdą inwestycję należy dokładnie przeanalizować. Jeśli chcemy zakupić akcje danej spółki, należy dokładnie prześwietlić jej kondycję finansową i zapoznać się z analizami i komentarzami na jej temat. W dalszej kolejności musimy określić plan naszej gry na giełdzie. Sprowadza się to do określenia poziomu ryzyka jakie będziemy chcieli podjąć. W związku z tym musimy określić jaką część kapitału będziemy inwestować w pojedynczej transakcji. Musimy również ustalić moment wyjścia z rynku. W tym wypadku należy ustalić przy jakiej stracie uznamy, że warto wyjść z danej inwestycji. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej dyscypliny gry, jesteśmy w stanie minimalizować straty i chronić swój kapitał. To pierwszy krok do osiągania zysków na giełdzie.
Czy z giełdy można żyć?
Wielu początkujących inwestorów zadaje sobie pytanie: czy z giełdy można żyć? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Większość graczy giełdowych w dłuższej perspektywie raczej traci niż zyskuje. W grze pozostają najlepsi, najbardziej zdyscyplinowani, który dzięki odpowiedniej ochronie kapitału wciąż mogą inwestować na giełdzie. Większość graczy rozpoczyna inwestowanie bez pomyślunku, bez dokonania analiz, i szybko traci swoje pieniądze zrażając się do giełdy. Przede wszystkim należy pamiętać, że inwestować na giełdzie powinniśmy całkowicie wolny kapitał, który w danej chwili i w najbliższej przyszłości nie będzie nam potrzebny. To taka wolna gotówka, której strata nie zakłóci naszych finansów. Reszta jest w naszej głowie – wiedza i dyscyplina to klucz do osiągnięcia sukcesu na giełdzie, a niekoniecznie duże pieniądze na początek.
Jak żyje z giełdy powiem wam szczerze, to jest jak najbardziej możliwe