Indeksy GPW

1
2283
indeksy gpw

Indeksy na giełdach papierów wartościowych służą głównie zobrazowaniu kondycji całego rynku, ale również sytuacji w poszczególnych sektorach gospodarki. Wokół nich jednak wytworzono cały szereg instrumentów pochodnych, które – podobnie jak akcje – stały się celem spekulacji giełdowych. Najważniejsze indeksy GPW to WIG i WIG20.

Notowania spółek na GPW

indeksy gpwDuże przedsiębiorstwa w celu pozyskania dodatkowego kapitału na rozwój i inwestycje mogą dokonać emisji akcji. Dzięki temu wchodzą na giełdę, a sprzedane przez nich akcje są notowane na GPW. Notowania akcji na warszawskiej giełdzie odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 16:50. Notowania kursu akcji danej spółki podlegają prawu popytu i podaży. Jeśli chętnych na zakup akcji spółki jest dużo, jej notowania rosną, w przeciwnym razie maleją. Istotny wpływ na notowania na warszawskiej giełdzie ma kondycja finansowa spółki. Jednak notowania często podlegają zmianom w wyniku wydarzeń dotyczących całej krajowej gospodarki.

Indeksy GPW

Dla uporządkowania notowań giełdowych stworzono odpowiednie indeksy giełdowe. Są one również wskaźnikiem ogólnych nastrojów na giełdzie, a także nastrojów w poszczególnych sektorach gospodarki. Najbardziej znanym indeksem na warszawskiej giełdzie jest bez wątpienia WIG20. To indeks obejmują dwadzieścia największych spółek notowanych na naszej giełdzie – min. KGHM, Tauron, PGNiG, największe banki, a także kopalnie. Skład WIG20 jest korygowany raz do roku, kiedy oceniana jest kondycja spółek. Znacznie szerszy jest indeks WIG, czyli Warszawski Indeks Giełdowy. Obejmuje notowania wszystkich spółek na GPW. Bardzo ważne są również indeksy branżowe, czyli tzw. subindeksy sektorowe. Najważniejsze z nich to: WIG-BANKI, WIG-SUROWCE, czy też WIG-ENERG.

Indeksy giełd światowych

Nie tylko GPW wykształciła indeksy obrazujące kondycję wybranych grup spółek. Praktycznie każda giełda papierów wartościowych wylicza najrozmaitsze indeksy giełdowe. W tym miejscu przybliżymy oczywiście te najważniejsze. Na New York Stock Exchange i NASDAQ najważniejszym indeksem jest bez wątpienia jest S&P500. Obejmuje on 500 największych spółek notowanych na tych właśnie dwóch giełdach. Są to nie tylko spółki amerykańskie, zdarzają się również firmy zagraniczne. S&P500 znakomicie obrazuje stan amerykańskiej gospodarki i nastroje panujące wśród inwestorów. Również ważnym indeksem jest DJIA – The Down Jones Industrial Average. W przypadku giełdy londyńskiej najważniejszy będzie indeks FTSE100, zaś w przypadku Japonii oczy inwestorów zwrócone są na indeks Nikkei225.

Instrumenty pochodne oparte na indeksach

indeksy gpwIndeksy giełdowe dają nie tyko obraz całego rynku, czy też wybranego sektora, ale również zwiększają możliwości inwestycyjne graczy giełdowych. Na indeksach bowiem oparto wiele instrumentów pochodnych, w które również można inwestować. Najpopularniejszymi instrumentami pochodnymi są opcje i kontrakty terminowe. Kontrakty terminowe zostały zapożyczone z rynków surowcowych, na których funkcjonowały już znacznie wcześniej. Zostały pierwotnie pomyślane jako forma zniwelowania ryzyka związanego ze zmiennością cen surowców. Następnie wprowadzone zostały na giełdy papierów wartościowych. W dużym skrócie wartość instrumentu pochodnego jest zależna od ceny innego instrumentu – np. akcji lub indeksu, który fachowo nazywany jest instrumentem bazowym. Kiedy celem kupowania instrumentów pochodnych było zabezpieczenie przed ryzykiem. Obecnie coraz częściej instrumenty pochodne kupuje się w celach spekulacyjnych.

Zyski giełdowe

Jak osiągnąć zyski z gry na giełdzie? Niektórzy specjaliści twierdzą, że aby poważnie grać na giełdzie należy dysponować sporym kapitałem początkowym. Nie do końca jest to jednak prawda. Zyski można osiągać również inwestując mniejsze kwoty, choć oczywiście nie będzie to duża skala. Żeby osiągać zyski na giełdzie trzeba przede wszystkim wykazać się żelazną dyscypliną gry. Inwestowanie bez wcześniejszej rzetelnej nauki jest skazaniem na porażkę. Należy zapoznać się z zasadami, które rządzą giełdą. Początkowo najlepiej jest inwestować w akcje. Instrumenty pochodne to wyższa szkoła jazdy, należy najpierw nabrać sporego doświadczenia. Aby zyskać na inwestowaniu w akcje należy wykorzystać wszelkie możliwości i narzędzia jakie daje nam internet. To przede wszystkim nieograniczony dostęp do informacji. Znajdziesz je na wielu serwisach poświęconych giełdzie. Mam tu na myśli nie tylko notowania, ale również komentarze i analizy specjalistów. Warto również wykorzystać możliwości jakie kryją się za analizą techniczną. Powstało na ten temat wiele książek, również dużo informacji na ten temat znajdziesz w internecie. Analiza techniczna jest doskonałych narzędziem, które umożliwia znalezienie odpowiedniego momentu na wejście w rynek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAkcje giełdowe
Następny artykułKursy giełdowe

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here