Kursy giełdowe

1
2136
kursy giełdowe

Gra na giełdzie może być zyskowną inwestycją. Tym co najbardziej interesuje graczy są kursy giełdowe. Spadki lub wzrosty kursów akcji są okazją do zarobku. Spekulowanie akcjami i instrumentami pochodnymi to zajęcie dla osób zdyscyplinowanych i posiadających odpowiednią wiedzę. Dzięki internetowi dostęp do rynków finansowych stoi otworem przed każdym, kto ma chęć spróbowania swych sił w grze giełdowej.

Kursy giełdowe

kursy giełdoweCzym właściwie są kursy giełdowe? Kurs akcji to nic innego jak cena akcji ustalona poprzez notowania giełdowe. Kursy giełdowe podlegają prawu popytu i podaży. Duże znacznie ma w tym wypadku kondycja finansowa firmy i jej potencjał rozwoju. Jeśli firma dużo inwestuje, a jej rapty finansowe są korzystne, wówczas gracze giełdowi chętnie kupują jej akcje. To z kolei powoduje, że kurs akcji rośnie. W przeciwnym wypadku, kiedy firma się nie rozwija i popada w problemy finansowe, wówczas popyt na jej akcje maleje. Doprowadza to do spadku cen akcji danej spółki. Dzięki zmianom kursów akcji, gracze giełdowi otrzymują możliwość sprzedaży akcji zyskiem.

Notowania spółek na GPW

Notowania spółek na warszawskiej giełdzie odbywają się od poniedziałku do piątku. Godziny sesji zasadniczo mieszczą się w przedziale od 9:00 do 17:00. Obraz całościowych notowań na GPW obrazuje Warszawski Indeks Giełdowy – WIG. Obejmuje on wszystkie spółki notowane na giełdzie. Bardzo ważny jest również indeks WIG20 z dwudziestoma największymi spółkami na giełdzie – min. KGHM, Tauron, banki i kopalnie. Ciekawy obraz rynku dają również subindeksy sektorowe, pokazujące nastroje w poszczególnych branżach. Na giełdzie mogą być notowane nie tylko akcje, ale również instrumenty pochodne – kontrakty terminowe, czy też opcje.

Giełdy akcji na świecie

Jeśli jednak pragniemy prześledzić notowania światowych gigantów musimy zajrzeć na największe giełdy na świecie. Bez wątpienia tą największą w skali globalnej giełdą jest New York Stock Exchange, gdzie notowane są choćby General Electric i Facebook, a także Exon Mobile. Ważna jest również druga giełda amerykańska czyli NASDAQ. Tam z kolei kupimy akcje Apple, czy też Microsoftu. Giełda NASDAQ jako pierwsza wprowadziła możliwość internetowego handlu akcjami. Znajdziemy tam znacznie większy wybór spółek niż na NYSE, jednak to ta ostatnie jest większa pod względem kapitalizacji notowanych spółek. Wart również wspomnieć o innych giełdach, które mają wpływ na nastroje inwestorów na całym świecie. Bardzo ważne są choćby LSE – London Stock Exchange, czy też Tokijska Giełda Papierów Wartościowych.

Notowania surowców

Jednak giełdy papierów wartościowych to nie wszystko co może zaoferować inwestorom świat finansów. Czasami warto sprawdzić co ciekawego dzieje się na rynkach surowcowych. Nie tylko dlatego, że mają duży wpływ na nastroje wśród inwestorów i na kondycję światowej gospodarki. Surowce to również obiekt spekulacji graczy giełdowych. Surowce notowane są w dolarach, czyli najpopularniejszej i najbardziej powszechnie używanej walucie na świecie. Różne są za to jednostki surowców. Ropa notowana jest w dolach za baryłkę, złoto za uncję, a miedź za tonę. Wśród inwestorów bardzo popularne są instrumenty pochodne oparta na surowcach.

Jak osiągnąć zyski na giełdzie?

kursy giełdowe

Nie ważne czy w swojej grze bierzesz pod uwagę kursy giełdowe akcji, czy ceny surowców, aby zarabiać musisz posiadać odpowiednią wiedzę i być zdyscyplinowanym graczem. Jak zdobyć wiedzę dotyczącą gry na giełdzie? Mnóstwo informacji znajdziesz przede wszystkim w internecie. Portale poświęcone giełdom zamieszczają nie tylko aktualne notowania, ale również wnikliwe analizy i rzeczowe komentarze. Znajdziesz na nich również wyjaśnienie wszelkich pojęć związanych z giełdą. Szczególnie cenne są informacje związane ze sztuką analizy technicznej. To niezwykłe narzędzie, które pozwala nam wnioskować o kursach akcji w przyszłości, na podstawie wykresów historycznych. Zapoznanie się z analizą techniczną to krok do przodu w zrozumieniu ruchów cen na giełdzie.

Biblią inwestorów od wielu lat pozostaje znakomite dzieło Johna J.Muprhy’ego „Analiza techniczna rynków finansowych”. To opasły podręcznik, który mimo upływu lat wciąż pozostaje aktualny. Zawarte w nim informacje o analizowaniu wykresów, dla każdego gracza giełdowego są na wagę złota. Warto również korzystać z webinarów o tematyce giełdowej. Zwłaszcza jeśli w ich trakcje dokonywane są rzeczywiste transakcje na rynku. To doskonała szansa na zasmakowanie inwestowania giełdowego niemalże w praktyce. Warto też śledzić dyskusje na forach, na których udzielają się gracze giełdowi. Obok cennych wskazówek od praktyków, otrzymasz również obraz nastrojów, jakie panują aktualnie wśród graczy. Warto również czytać czasopisma poświęcone giełdzie i inwestowaniu na rynkach finansowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here